Seyahat planlarken nelere dikkat etmek gerekir?

Seyahat planı yapmayı çoğumuz genellikle göz ardı etsek de aslında tatilde geçirdiğimiz zamanınızı verimli kullanabilmek ve kusursuz bir tatil deneyimi yaşayabilmek için çok önemli. Tatil planlarken yapılması gerekenler yazımızda…

Yakınlarda bir seyahat gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız seyahat planı ile ilgili paylaşacağımız tüyolara göz atabilirsiniz. İşte vaktinizi en iyi şekilde değerlendirebileceğiniz, bütçe dostu ve eksiklerinizi tamamlamanıza yardımcı olacak bir tatil planı rehberi!

1. Seyahat Rotanıza Karar Verin

Seyahatinizde yurtiçi ya da yurtdışı tercihinizi yapın ve sonrasında ne tür bir turizm faaliyeti deneyimlemek istediğinize karar verin.  Macera dolu eğlenceli bir tatil ya da sakin doğa ile içiçe bir destinasyon seçebilirsiniz.

Karar veremiyorsanız birçok farklı deneyimi bir aradayaşamanıza imkan sağlayan tatil yerlerini seçebilir ya da birden fazla destinasyonu ziyaret edebilirsiniz.

2. Seyahat Planı İçin Ayırdığınız Bütçeyi Gözden Geçirin

Tatil planı yaparken bütçenizi de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Çünkü tatil yapacağınız şehrin, konaklama yerinizin ve yol masraflarınızın bütçenizi aşmaması önemli.

Bu nedenle seçimlerinizi yaparken tatil için ayırabileceğiniz bütçeyi her daim göz önünde bulundurmalı ve kararınızı buna göre vermelisiniz. Ek olarak eğer tatil yapacağınız tarihler belliyse erken rezervasyon fırsatlarından faydalanabilir, böylece çok daha uygun fiyatlı bir tatil planı çıkarabilirsiniz.

Eğer şu anda hayalini kurduğunuz bir tatil için plan yapıyorsanız fakat tatil masraflarını karşılayacak kadar bütçeniz yok ise hayallerinizi gerçekleştirmek adına ilk adımı atabilir ve birikim yapmaya başlayabilirsiniz.

3. Tatil Sürenizi Belirleyin

Uzun soluklu bir tatil arayışında mısınız yoksa hafta sonu tatili de olsa yeter diyenlerden mi? Bu soruya vereceğiniz yanıta ve işlerinizin yoğunluğuna göre tatilinizin kaç gün süreceğini belirleyin.

Eğer mümkünse tatilde olacağınız tarihleri de netleştirmenizde fayda var. Böylelikle hem konaklama için seçeceğiniz yerin ilgili tarihlerde uygun olup olmadığını öğrenebilir hem de ulaşım ile ilgili karşınıza çıkabilecek sorunları kontrol altına alabilirsiniz.

4. Kalacağınız Yeri Belirleyin

tatil planı yapanların konaklayacakları bir otel odası

Tatil planı için olmazsa olmazlardan bir diğeri de nerede konaklayacağınıza önceden karar vermek. Bunun için seçtiğiniz tatil beldesinde, bütçenizi aşmayacak otel, pansiyon ya da ev gibi konaklama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Konaklama yapacağınız yere karar vermeden önce aşağıdaki maddeleri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz:

  • Eğer her şeyin elinizin altında olduğu bir tatil deneyimi yaşamak istiyorsanız sunduğu çok yönlü hizmet ile konuklarının tüm ihtiyaçlarını karşılayan resort otelleri tercih edebilirsiniz.
  • Vaktinizin çoğunu otelde ya da pansiyonda geçirmek istemiyor, bunun yerine şehri keşfetmek istiyorsanız konaklama için seçeceğiniz yerin şehir merkezine yakın olmasına özen göstermenizi öneririz. Üstelik bu sayede eğer özel aracınız yoksa seyahatiniz boyunca bir yerden başka bir yere geçmeniz de sorunsuz olur.
  • Konaklama yapacağınız yere karar vermeden önce mutlaka araştırma yapmalı, sizden önceki ziyaretçiler tarafından yapılan değerlendirmeleri incelemelisiniz. Eğer içinize sinmeyen bir konu olduysa yetkililerle iletişime geçerek aklınıza takılanları sorabilirsiniz.

Sıraladığımız maddeleri değerlendirdikten sonra konaklama yapacağınız yeri belirleyebilir, hızlıca rezervasyonunuzu oluşturabilirsiniz.

5. Ulaşım Alternatiflerini Değerlendirin

dağ manzaralı bir yol

Kusursuz tatil planının en önemli aşamalarından birini de gideceğiniz yere yapacağınız ulaşım yolu oluşturuyor. Eğer kendi aracınızla tatil yapacaksanız seyahatinizi trafiğin yoğun olmadığı saatler ve rotalar üzerinden planlayabilirsiniz.

Öte yandan bulunduğunuz konuma uzak bir yerde tatil yapmayı planlıyorsanız uçak da iyi bir ulaşım alternatifi olabilir. Böylece hem uzun saatler boyunca araç kullanarak yorulmamış olursunuz hem de gideceğiniz yere çok daha kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Uygun fiyatlı uçak bileti bulmak için de sık sık araştırma yapabilir, bütçenizi daha efektif kullanabilirsiniz.

Kişisel araç ve uçağın yanı sıra otobüs ve tren gibi ulaşım seçeneklerini de değerlendirebilir, size en uygun olanına karar verdikten sonra bir sonraki aşamayı planlayabilirsiniz.

6. İhtiyaçlarınızı Belirleyin

tatil planı için hazırlanan bavul ve içerisindeki eşyalar

Tatil planı yaparken son bir maddemiz kaldı: ihtiyaç listesi. Tatile gitmeden önce ihtiyaçlarınızı gözden geçirmek eksiklerinizi giderme noktasında faydalı olacaktır. Tatil sırasında yanınızda bulundurmanız gerekenler tatil yapacağınız sezona ve destinasyona göre farklılık gösterse de bazı temel eşyalar olmazsa olmazdır.

Bu doğrultuda hava şartlarını, tatil sürenizi ve tatilde neler yapacağınızı göz önünde bulundurarak kendiniz ve varsa çocuklarınız için bir ihtiyaç listesi oluşturabilirsiniz.

İhtiyaçlarınızı temin ettikten sonra eğer tatile çıkacağınız tarih de yaklaştıysa gönül rahatlığı ile bavulunuzu hazırlayabilirsiniz!

kızılcahamam manzarasıSizler için tatil planı yaparken dikkate almanız gereken noktaları listeledik. Tüm bunları göz önünde bulundurarak yaptığınız bir tatil planı ile olası krizlerin önüne geçebilir ve keyifli bir tatil süreci yaşayabilirsiniz.

 

 

 

Kaynak: Cam Hotel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla