Avustralya sınırlarını açtı

Avustralya, Covid-19 salgını sebebiyle 2 yıldır yabancı turistlere kapalı tuttuğu sınırlarını bugün itibarıyla açtı.

Covid-19 sebebiyle en katı kuralları uygulayan ve sınırlarını dış hat uçuşlarına kapatan Avustralya, bugün itibarıyla kapılarını yabancı turistlere açtı. Yasağın kaldırılmasının ardından ilk konvoy ülkeye ulaşırken, 703 günün ardından sevdiklerine kavuşan Avustralyalılar duygulu anlar yaşadı.

ABD, Kanada, İngiltere, Singapur, BAE ve Japonya başta olmak üzere çok sayıda ülkeden gelen uçaklarla “normalleşme” yolunda ilk adımları atan ülkeye, 60’a yakın uluslararası uçak inecek. Avustralya’nın “ekonomik toparlanma planları” kapsamında önemli bir nokta olan uluslararası uçuşlar, 3 Mart’a kadar açılmayacak olan Batı Avustralya hariç tüm eyalet ve bölgelere yapılabilecek. Tam aşılı turistler Avustralya’da özgürce seyahat edebilecek, ancak tıbbi muafiyeti olmayan aşısız yolcular, varış durumlarına bağlı olarak 7 ila 14 gün süresince otel karantinasına girmek zorunda kalacaklar. Ülkeye giriş yapan turistler, konaklama yerlerine varmalarının ardından 24 saat içinde PCR veya hızlı antijen testinden geçmesi gerekecek ve toplu taşıma ile seyahat etmeyecekler.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, turistleri “Avustralya’ya Tatil” rezervasyonu yapmaya çağırdı ve Avustralya halkına yeniden açılmanın güvenli olduğunu söyledi. Ayrıca Avustralya’ya gelebilecek 1,2 milyon insan olduğunu söyleyen Morrison, Avustralya’ya yaklaşık 56 sefer olacağını ve bu sayının daha da artacağını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla