BM’de “yeşil ve sürdürülebilir turizm” taahhüdü

Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Elif Balcı Fisunoğlu: Dünyanın en çok ziyaret edilen 4. ülkesi olarak turizm kapasitemizi her şey dahil tatil köylerini ve 5 yıldızlı otelleri yeşil ve sürdürülebilir hale getirmeyi taahhüt ediyoruz.

Elif Balcı Fisunoğlu, BM Genel Kurulu’nda ‘sürdürülebilir turizm’ konulu toplantıda Türkiye’nin pandemi dönemi ve sonrasındaki turizm çalışmalarından bahsetti.

Pandeminin sınırların kapanmasına ve başta turizm sektörü olmak üzere milyonlarca insanın işsiz kalmasına sebep olduğunu belirten Fisunoğlu, daha iyi bir gelecek ve sürdürülebilir turizm için yeniden düşünme ve tasarlama fırsatı sunduğunu söyledi. Fisunoğlu açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Pandemi sırasında bakanlıklar arası yürütülen ortaklıkla Türkiye’nin öncülük yaptığı güvenli sertifika programı, sektörün yeniden açılmasında başkalarına örnek oldu. Bugün bu programımız uluslararası ziyaretçilerimize 11 bin 750 sertifikalı otel, restoran ve turizm tesisi ile gönül rahatlığı sunuyor. Güvenli turizm sertifikasyon programının getirdiği bu yapı, 2023 yılından itibaren Türk turizm modelinin sürdürülebilirlik koşullarını da gözeterek Güvenli ve Yeşil Turizm Sertifikasyon Programı ile kalıcı bir şekilde uygulanmaya devam edecek.”

AA’nın yaptığı habere göre, Türkiye’nin ulusal sürdürülebilir turizm programı için Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC) ile işbirliği anlaşması imzaladığını söyleyen Fisunoğlu, Türk turizm sektörünün 2030 yılına kadar üç aşamalı bir sertifikasyon süreci ile yeniden yapılandırılacağını belirtti.

Türkiye’nin sürdürülebilirlik projeleriyle gelecek nesillere kalıcı bir miras, bozulmamış ve sağlıklı bir dünya bırakmayı ve Türkiye’yi daha sürdürülebilir bir küresel turizm merkezi haline getirmeyi hedeflediğini belirten Fisunoğlu, “Dünyanın en çok ziyaret edilen 4. ülkesi olarak turizm kapasitemizi her şey dahil tatil köylerini ve 5 yıldızlı otelleri yeşil ve sürdürülebilir hale getirmeyi taahhüt ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla