“Çeşme Turizm Projesi!” başlatıldı

“Çeşme Talan Projesi” olarak adlandırdığı turizm projesinin başladığını belirten Çeşme Çevre Platformu Sözcüsü Dr. Ahmet Güler, Çeşme Alaçatı’da deniz kenarındaki 3 değerli kupon arazinin yerli ve yabancı turizmcilere tahsis edileceğini açıkladı.

Çeşme turizm projesi kapsamında yerli ve yabancı turizmcilere 3 ayrı arsa tahsisi yapılacak.

“Çeşme Talan Projesi” olarak tanımladığı turizm projesinin başladığını belirten Çeşme Çevre Platformu Sözcüsü Dr. Ahmet Güler, Çeşme Alaçatı’da deniz kenarındaki 3 değerli kupon arazinin yerli ve yabancı turizmcilere tahsis edileceğini açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 18 Temmuz 2022 tarihli genelgesi ile Türkiye’nin farklı bölgelerinde bulunan 51 kamu arazisinin turizm yatırımlarına tahsis edildiğine dikkat çeken Güler, şunları söyledi:

“İzmir’in Çeşme, Menderes ve Selçuk ilçelerinde denize sıfır 11 farklı parsel ilana çıktı. Çeşme Alaçatı’nın en kıymetli 3 kamu arazisine 3 ayrı 4-5 yıldızlı otel yapılacak.  Alaçatı Port civarında biri  300 yataklı, diğeri 650 yataklı ve son parsele de 1bin 500 yataklı otel yapılması planlanıyor. İhaleye katılacak firmaların en geç 19 Ağustos 2022’ye kadar tekliflerini Bakanlığa iletmeleri gerekiyor. Bu işletmelerin kimlere tahsis edileceğine ise Turizm ve Kültür Bakanlığı karar verecek. 

İşin garip tarafı, bu ilamın 18 Temmuz’da yayınlanmış olması. Bin 500 yataklı otelin planlanması, finansmanının sağlanması, ekonomik verimlilik hesaplanması bir ay içinde olacak iş değil. Bu tür planlamalar, en az bir iki yıl sürer. ‘Yerli ve yabancılara tahsis edilecek’ denilmiş. Hangi yabancı yatırımcı, bir aylık  süre içinde tüm hazırlığını yapıp bu ihaleye katılabilir? Türkiye’de şirket kurması bile 2-3 ay sürer. 

Bütün bunlar göz önüne alındığında alıcıların daha şimdiden belli olduğu, ihalenin ‘adrese teslim’ tahsis gibi göründüğü akıllara geliyor. Bakalım bu kupon değerli araziler kimlere bilâbedel gidecek?”

Söz konusu arazilerin Çeşme’nin en değerli yerleri olduğunu belirten Güler, “Şu anda bu arazilerin metrekaresi 30 ila 40 bin TL arasında.  Bu arazileri birilerine peşkeş çekecekler, önden her şey planlanmış, hangi yerli veya yabancı yatırımcı bir ay içinde bin yataklı otel yapmak için fizibilite raporunu, finansmanı, kredisini bulup ihaleye girebilir? Bu arsaların sahipleri daha şimdiden bellidir. Süreyi bu kadar kısa tutmuşlar ki başka kimse ihaleye giremesin, onlar da önden belirledikleri kişilere bu arsaları bilâbedel 49 yıllığına peşkeş çeksin” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla