ETİK Başkanı İşler: EMITT Fuarı’nda İzmir’in yer almaması büyük kayıp

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler EMITT Fuarı’nda İzmir’in yer almamasının kendileri için büyük üzüntü kaynağı, kent için ayıp, bölge turizmi için ise büyük kayıp olduğunu bildirdi.

27.EMITT Fuarı 6-9 Şubat 2024 tarihleri arasında gerçekleşti. Türkiye Otelciler Federasyonu(TÜROFED) Başkan yardımcısı, ETİK Başkanı Mehmet işler , Egeli turizmciler olarak, konu ve katılımcı zenginliğinin yaşandığı, ülkemizin ve dünyanın önemli turizm fuarlarından EMITT’te en dikkat çeken konunun İzmir’in katılmaması olduğunu söyledi. Turizmin, bileşenlerin ortak çabalarıyla geliştiğini, tanıtım ve pazarlamanın bu çabaların esasını teşkil ettiğini belirten İşler konunun İzmir için hem ayıp hem de kayıp olarak değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

TURİZMDE İYİ RAKAMLAR HEDEFLEYEN HERKES BURADA İZMİR YOK

Mehmet İşler; “Almanya, Bulgaristan, Brezilya, Mısır, İran, Japonya, Kuzey Kıbrıs, Venezüella burada. Azerbaycan’dan, İtalya’dan, temsilciler burada.  İstanbul, Antalya, Kocaeli, Çanakkale, Balıkesir ve birçok kentimiz stantlarıyla burada. Turizmde sıçrama yapmış, yapmaya azmetmiş ilçelerimiz burada. Turizmde iyi rakamlar yakalamış her belediye burada. Yüreğimizin attığı, turizmine bir tuğla daha nasıl koyarız, bir adım daha ileriye nasıl taşırız diye gecemizi gündüzümüze kattığımız İzmir’imiz bu çok önemli etkinlikte yok. Neden olmadığını anlamak mümkün değil. Dünyadan, ülkemizden ve 20 milyona yakın nüfusu olan İstanbul’dan pay almak adına İzmir’in burada mutlaka olması gerekirdi. Bu bölge turizmimiz için büyük bir kayıp, kentimiz için affedilmez bir ayıptır. Sahip olduğu zenginliklerle, taşıdığı özelliklerle en az nüfusu kadar, yani beş milyon turist hedefleyen bir kentiz. Bunun yarısı kadar rakamlarda bocalarken İzmir’in, 20 milyonluk İstanbul ile diğer kentler ve ülkelerden pay almamayı tercih edecek bir lüksü olamaz. İzmir’in aynı kulvardaki birçok kente göre turiste daha fazla ihtiyacı var. Bunu kentimizin ilgililerinin artık fark etmesi ve keşfetmesi gerekir.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla