“İstanbul Tasarım Müzesi” İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla açıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Tarihi Yarımada’daki projelerine bir yenisini daha ekledi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Süleymaniye Sıra Dükkânlar’ın restore edilmesiyle hayata geçirilen İstanbul Tasarım Müzesi’nin açılışına katıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Mimar Sinan tarafından yapılan ve uzun zamandır atıl durumda olan UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Süleymaniye Sıra Dükkanlarını, “İstanbul Tasarım Müzesi”ne dönüştürdü.

 

İstanbul’un kültürel mirasının en önemli yapılarından biri olan Süleymaniye Camii Külliyesi’ndeki Sıra Dükkânlar, İBB Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’nın titiz restorasyonu ve İBB Miras’ın yenilikçi vizyonuyla hayata geçirilen “İBB İstanbul Tasarım Müzesi” açılışı; İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık ve CHP Fatih Belediye Başkan adayı Mahir Polat’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi. Açılış töreninde, İmamoğlu ve İBB Genel Sekreter Yardımcısı Oktay Özel konuşma yaptı.

“Tarihi Ada’da yaptığımız çalışmalarımızın en etkili 5 yıl olarak tarihe geçeceğini düşünüyorum”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu “İBB İstanbul Tasarım Müzesi” açılışında yaptığı konuşmasında “Tarihi Yarımada’nın unutulmuş, köhne bırakılmış ve hatta hiç hatırlanmamak üzere üstü kapatılmış birçok noktasını açığa çıkartmak, insanlarla buluşturmak noktasında yoğun bir üretim çabası içerisindeyiz.  İstanbul’da Tarihi Yarımadada yapılan çalışmalarımızın, belki de en etkili 5 yıl olarak tarihe geçeceğini düşünüyorum” dedi.

“İstanbul Tasarım Müzesi her insanın mutlak uğrak yerlerinden birisi olacak”

İstanbul’un tarihi mirasına büyük bir özenle, olağanüstü bir gayretle sahip çıkıp geliştirmek için çalıştıklarını belirten İmamoğlu “İstanbul, tarihinin en çok restorasyon, iyileştirme, ihya etmek ile ilgili yoğun bir çalışma dönemini yaşıyor. Tarihi eserleri sadece restore etmiyoruz, restore ettiğimiz kadar, hayata kazandırıyoruz. Aktif bir parçası haline getiriyoruz. Geçmişle bugünü kaynaştıran, geleceği gözeten, bugünün bütün ihtiyaçlarını karşıladığı gibi, önümüze inanılmaz bir vizyon koyan perspektifle, ecdat yadigarı bütün eserleri İstanbullularla buluşturuyoruz. Açılışını yaptığımız İstanbul Tasarım Müzesi’de tam da bu anlayışla hayata kazandırdığımız çok özel bir alan. Burası, bütün İstanbulluların yoğun ilgisini görecek, İstanbullular burayı görmek için can atacak. Tarihi yarımadayı, güzel Fatih’i gezmeye gelen her insanın mutlak uğrak yerlerinden birisi olacak.” dedi.

“İstanbul hepimizindir”

5 yıl daha yine halkın hizmetinde ve halkın emrinde olmak üzere bu onurlu göreve talip olduğunun altını çizen İmamoğlu “Çok daha güçlü bir şekilde hazırız. Çünkü, İstanbul’un duraklama lüksü yok. İstanbul’un yalpalamaya, hiçbir lüksü yok. İstanbul’un, hele hele hiçbir şekilde ihanet edilmesine fırsat tanınacak bir ortamla karşılaşmaya tahammülü yok. İstanbul’un, konuşurken sağa-sola bakıp, ‘Acaba ne diyecek’ diye korkuyla süreç yönetenlere tahammülü, hiç ama hiç yok. Yani neye var? ‘Hep ileri’ demeye, ‘Tam yol ileri’ demeye hazır İstanbullular var. Biz de bunu temsil ediyoruz. ‘İstanbul benimdir. İstanbul benim aşkımdır’ anlayışından kurtulmaya; ‘İstanbul hepimizindir’, İstanbul’un 16 milyona ait olduğu bir döneme yine devam etme mecburiyeti vardır.” dedi.

Ekrem İmamoğlu açılış konuşması sonrasında İstanbul Tasarım Müzesi’nde yer alan sanatçılarla birlikte fotoğraf çektirerek dükkanları gezdi.

İstanbul Tasarım Müzesi’nde kimler var?

Bileşenleri arasında KüçükevSeramik Atelier, White Rabbit Porcelain, IMOGA, Yadigar Ataklı Vitray Atölyesi, Artı Vitray, Emre Arolat, Beoffice, Piknik Works, Onaranlar Kulübü, Design Trak, Nazmi İnce, Taksim Sanat, İstanbul Modern, TEPTA Aydınlatma, ETMK İstanbul, BASE, Karşı Sanat, Salt, İKSV, Gülay Bilge, 16.10, Gigaro, Afterwork, İdilius Jewelry, Artiz Jewelry, Artdoll İstanbul, Maumauworks, Ethem Onur Bilgiç, Toprak Fırat, Beste İleri, Mamut Art, Fol, Az Sonra Tasarım Ajansı, Mert Tügen, fam°, Selin Tahtakılıç, Alara Demirel, Aybala Yalçın, Ender Diril, Cem Yönetim gibi saygın kurum, marka ve tasarımcıların yer aldığı İstanbul Tasarım Müzesi’nde, üretimlerin satışa sunulacağı bir Artshop da bulunuyor. Beltur’un da hizmet vereceği alanda; İBB Miras, İBB Kadın, Kültür AŞ, İBB Proje, İBB Kültür, Visit İstanbul, BİMTAŞ ve İPA ofislerinin yanı sıra İdari Ofisler de yer alıyor.

Süleymaniye Sıra Dükkânlar Hakkında

UNESCO tarafından 1985 yılında Dünya Mirası Listesi’ne kabul edilen dört bölgeden biri olan Süleymaniye Camii ve Külliyesi, Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle dönemin baş mimarı Sinan tarafından 1550-57 yılları arasında inşa edildi. Merkezinde cami bulunan külliye; medreseler, sıbyan mektebi, imaret, darüşşifa, hamam, Kanuni Sultan Süleyman Türbesi, Hürrem Sultan Türbesi ile Mimar Sinan Türbesi gibi yapıların barındırıyor. Süleymaniye Külliyesi’nin ayrılmaz bir parçası olan Sıra Dükkanlar, Süleymaniye Camii’nin doğu tarafındaki avlu duvarı ile Darülhadis Medresesi’nin altında, Mimar Sinan Caddesi üzerinde bir sıra halinde yer alıyor. İşlevlerine ve üretilen ürünlere göre adlandırılan bu dükkanlar; dökmeci esnafının bölgedeki yoğunluğundan ötürü “Dökmeciler Çarşısı” olarak da biliniyor. Rabi ve Salis Medreseleri’ne bakan kısımda 35, Darülhadis Medresesi altında ise 18 dükkan olmak üzere toplam 53 dükkan asırlar boyunca üretimleriyle İstanbul’a hizmet verdi. 1950 yılındaki onarımlar sonucu özgün iç mekan kurgusunu kaybeden, son yıllarda ise kendi haline terk edilen Sıra Dükkanlar, İBB tarafından 2023 yılında tamamlanan restorasyon ve yeniden işlevlendirme çalışmalarıyla, “İBB İstanbul Tasarım Müzesi” olarak dönüştürüldü.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla