İngiliz, Alman ve Rus turistlere yakın takip

Turizm Bakanı Ersoy, temmuzda otellerde doluluk beklediklerini söyledi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İngiliz, Alman ve Rus mevkidaşlarıyla sık sık görüştüklerini belirtti. İki bakan dış hatlarda ilk etapta 19 ülkeden uçuşun başlayacağını belirtti.

2019’da rekor kırarak 52 milyon turist ağırlayan, 35 milyar dolar turizm geliri elde eden Türkiye, 2020’de de yeni rekorlar bekliyordu. Ancak dünyayı etkisi altına koronavirüs sonrasında planlar yeniden yapılmaya başladı. Son olarak turizmin yoğun olduğu Muğla, Antalya ve Aydın gibi 7 ilde seyahat yasağının kaldırılmasının ardından gözler turizm planına çevrildi.

Mehmet Nuri Ersoy ve Mevlüt Çavuşoğlu, önceki gün Antalya Valisi Münir Karaloğlu, belediye başkanları, bazı milletvekilleri ve sektör temsilcileri bir toplantı düzenleyerek gelişmeleri paylaştı. Toplantıda pandemide normalleşme süreciyle birlikte atılacak adımlar değerlendirildi. Edinilen bilgiye göre, Bakan Ersoy, turizmde yoğunluk için temmuz ayını işaret etti.

Ersoy, YKS ile LGS sınavlarının haziranda yapılacağını hatırlatarak, iç turizmde doluluğun temmuz ayının ilk haftasında başlayacağını söyledi. Hürriyet’ten Gizem Karakış imzalı habere göre Ersoy, “Temmuz ayının ortasında dış turizmde de yoğunluk bekliyoruz” dedi.

İNGİLTERE, RUSYA VE ALMANYA İLE YAKIN TEMAS

Bakan Ersoy, özellikle İngiltere, Almanya, Rusya ile yakın temas halinde olduklarını, bu üç ülkeden de yoğun şekilde turist gelmesini beklediklerini anlattı. Toplantıda, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da, İngiliz, Alman ve Rus mevkidaşları ile sık sık görüştüklerini, Türkiye’nin pandemi ile mücadelesini ve normalleşme sürecindeki başarısını anlattı. İki bakan sektör temsilcilerine ilk aşamada dış hatlarda 19 ülkede 22 noktaya uçuşların başlayacağını anlattı.

TURİZMDE NORMALLEŞME PLANI

Bakanların ve sektör temsilcilerinin katıldığı toplantıda gündeme getirilen turizm planı şu maddeleri içeriyor:

  • Hem iç hem dış turizmde haziran sonuna doğru uçuşlar ve otobüs seferleri açılacak.
  • Tesislerde fiyat artışının beklendiği seviyenin üzerinde olmaması için de gerekli önlemlerin alınacak.
  • Havalimanı ve tesislerde hijyen kurallarına dikkat edilecek.
  • Sosyal mesafeler için yapılacak çizgiler hem turizm tesislerindeki ortak alanlarda hem de havalimanlarında olacak.
  • Maskesiz havalimanına giriş olmayacak.
  • Tesislerde açık büfe uygulamasına izin verilmeyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla