“İstanbul’da yaklaşık 100 milyar doların üzerinde otel yatırımı söz konusu “

TUROYD Başkanı ve TURIZOOM International Hotel Yönetim Kurulu Başkanı Ali Can Aksu, otellere yabancı ilgisine ilişkin değerlendirmeler yaptı.

İstanbul’un, Türkiye’deki 14 bin 500 otelin ve 1 milyon 800 bin yatak kapasitesinin yaklaşık yüzde 40’ına sahip olduğunu söyleyen Ali Can Aksu, yeni ekonomik verilere göre İstanbul’da 100 milyar doların üzerinde otel yatırımı olduğunu belirtti.

Aksu, Rusya-Ukrayna savaşı, pandeminin etkisinin azalması ve İstanbul Havalimanı’nın olumlu etkisi, ülkemizde yaşanan ekonomik krizle birlikte İstanbul’un cazibe merkezi haline geldiğini söyleyerek şu açıklamalarda bulundu:

“Bundan dolayı Turizoom International Hotel Investment & Consulting firmamıza her gün uluslararası yatırımcılardan otel satın alma ve yatırım talepleri gelmeye başladı. İran, Almanya, Qatar, Kuwait, Danimarka, Azerbaycan, UAE. Kazakistan, Sudan, Pakistan ülke yatırımcılarından ciddi talep geliyor. Arz yüksek talebi karşılamıyor. Özellikle 15 milyon ile 50 milyon dolar arası talepler geliyor. Otel yatırımcıları tesis fiyatlarını 2019’a göre 10 katına artırdı. Bu konu bir yandan bizleri sevindiriyor. Özellikle Türk otel yatırımcısının dik duruşu gurur verici.”

“İşi profesyonel yöneticilere bırakın, kalifiye personelimize sahip çıkın”

İstanbul’un yeni destinasyon gelişimine ciddi anlamda ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Aksu, “İstanbul Havalimanının transit yolcu kapasitesi. Galataport beklentileri ve Yenikapı port projesi İstanbul’un turizm yatırım potansiyelini ve bu potansiyelin kazanç yönünü çok yükseklere taşıyacaktır. Atatürk Havalimanı yeni konsept planı İstanbul turizminin gelişimi için tasarlanmalı. İstanbul bundan sonraki süreçte dünya ülkeleri ve rakipleri arasında devler liginin ana aktörü olacak. TGA’nın bu başarıdaki katkısı çok yüksek. Özellikle, Laleli, Sirkeci, Sultanahmet. Aksaray. Eminönü, Fatih bölgeleri otelleri konsept/ kalite yönetimi konusunda kendilerini hazırlamalı. Belediyeler bu konuya ciddi destek vermeli. Tabi bu bu konuda otelcilik gelişimimizi en çok engelleyen etkenlerin başında “‘günübirlik ev kiralama’ Kaçak otelcilik Faaliyetleri ” gelmektedir. Bu konu hem ticari hem devlet güvenliği açısından büyük önem arz ediyor. İçişleri Bakanlığı bu konuya ciddi anlamda tavizsiz eğilmeli. Türk turizmi ciddi bir fırsat yakaladı. Bunu çok iyi değerlendirmek gerekiyor. Yatırımcılara son sözümüz.; İşi Profesyonel yöneticilere bırakın, Kalifiye personelimize sahip çıkın, sonrası bir başarı tablosu olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla