Paris Olimpiyatları otel fiyatlarını %314 artırdı

Paris’in ev sahipliğinde düzenlenecek 2024 Olimpiyat Oyunları  sebebiyle otel fiyatlarında ciddi artış yaşanıyor. Fransız hükümetinin ayrıca  konaklama vergisini de üç katına çıkacağı belirtiliyor.

Paris’teki Yaz Olimpiyatları sebebiyle  26 Temmuz-11 Ağustos dönemindeki otel fiyatlarında artış beklenenin çok üzerinde gerçekleşti. Birçok işletme fiyatları üç veya beş kat artırarak, minimum iki gecelik konaklama  gibi kısıtlayıcı rezervasyon koşulları getirdi.

Otel fiyatları ortalama 1.033 Euro

Tüketici web sitesi Que Choisir, Paris’teki otellerin , 2024 Olimpiyat Oyunlarının açılış töreninin gerçekleşmesi beklenen 26-27 Temmuz gecesi için oda fiyatlarını üç katına çıkardığını ve yapılan araştırma sonucu ile ziyaretçilerin gecelik ortalama 1.033 Euro ödeyecekleri belirtildi.

Aralık ayının sonunda yapılan araştırmada Paris’teki 80 üç ve dört yıldızlı oteller incelendi. Araştırma sonuçları, etkinlikten iki hafta önce aynı odaların fiyatlarının ortalama 317 avro olduğunu, bunun da açılış törenindeki fiyatın neredeyse üçte biri olduğunu  ortaya koydu.

Ortalama olarak Paris’teki otel fiyatları %314 arttı. Üç yıldızlı otellerde bu dinamik daha da yüksek: oranlar %475 arttı.

Konaklama vergisi de üç katına çıkacak

Ayrıca Fransız hükümeti’nin 2024 Olimpiyatları sırasında otel konaklamalarında turizm vergisini üç katına çıkarmayı planladığı ve elde edilecek fonu toplu taşımayı finanse etmek için kullanılacağı belirtildi.

Airbnb’ye talep artacak

Otel fiyatlarındaki yüksek artışın Airbnb’ye olan talebi artırcağı bekleniyor. Airbnb ise fiyatları düşük tutmak için Parislileri maçlar sırasında evlerini kiralamaya çağırıyor.  Yetkililerin talebi kontrol altına almak için bir dizi kısıtlayıcı önlem hazırladığı belirtiliyor.

Paris Olimpiyat  Oyunları için şehri  yaklaşık 16 milyon kişinin ziyaret etmesini bekleniyor.

 

Kaynak: Reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla