Sinop’taki 5 milyon yıllık bazalt kayalıklar turizme kazandırılacak

Sinop’un Boyabat ilçesindeki bir volkanik patlama sonucunda yaklaşık 5 milyon yıl önce oluştuğu tahmin edilen bazalt kayalıkların turizme kazandırılması için yapılan çalışmalar devam ediyor.

1996 yılında 1. derece doğal sit alanı, 2011’de de tabiat anıtı kategorisine alınan bazalt kayalıklar, dünyadaki nadir jeolojik oluşumlar arasında gösteriliyor. Tabiat anıtı kayalıkların turizme kazandırılması için Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğü ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından çalışmalar yürütülüyor. Çalışmalar kapsamında kayalıkların bulunduğu bölgeye seyir terasları, asma köprüler ve yürüyüş yolları yapılması planlanırken, tanıtıma yönelik faaliyet gerçekleştiriliyor.

Birbiri ardına sıralanmış üç vadiyi kapsayan on hektarlık alandaki bazalt kayalıklar, boyları kırk metreyi bulan altıgen prizma şeklindeki büyük sütunlardan oluşuyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Metin Süren, “Doğal oluşumlar neticesinde bugünkü halini alan bazalt kayalıklar, doğal sit alanı ilan edilmiş ve turizmin önemli bir destinasyonu haline gelmiştir. Ziyaret edilebilir halde şu anda ama Milli Parklar tarafından yürüyüş yolları, köprüler ve seyir teraslarının düzenlenmesi ile ilgili proje yürütülüyor. Bizim de il müdürlüğü olarak bilgi ve yön levhalarıyla ilgili çalışmamız var. Önümüzdeki günlerde, kültür havzası olan, tarihi eserleri, antik dönem yerleşimleriyle Boyabat, Durağan, Saraydüzü havzasına doğa rotası olarak önemli bir değer kazandıracağız. Bu gibi planlamalarımız devam edecek” dedi.

Bazalt kayalıkların tanıtımı için yapılan çalışmalara gelecek süreçte ağırlık vereceklerini kaydeden Süren, “Bu tabiat harikası jeolojik oluşum, tıpkı dünyada ender olan Hamsilos Fiyordu gibi özel bir yer. Doğaseverler ve doğa fotoğrafçıları tarafından çok aranan, gezilmek istenen bir turizm destinasyonu. Milli Parklar ile turizmde çekim alanı olması için gerekli çalışmaları yürütüyoruz” diye konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla