Suudi Arabistan 2024’te 150 milyon turist sayısına ulaşmayı hedefliyor

Suudi Arabistan Turizm Bakanı Ahmed El Hatib 2023 yılında 100 milyonu aşkın turist sayısına ulaşıldığını açıkladı.

Suudi Arabistan’ın 2023’te 77 milyonu yurt içinden, 27 milyonu yurt dışından olmak üzere 100 milyonun üzerinde turist sayısına ulaşıldığını ve 2030 yılına yönelik hedefini iki katından fazla artırdığı açıklandı.

Turizm Bakanı Ahmed El Hatib, Suudi Arabistan varlık fonunun düzenlediği bir konferansta 2023 rakamlarını açıklayarak, “Bu yıl 77 milyonu yurt içinden, 27 milyonu yurt dışından olmak üzere 100 milyonun üzerinde turiste ulaştık” ifadelerini kullandı.

Yetkililer, yeni hedefin 150 milyona çıkarıldığını ve turistlerin 70 milyonunun yurt dışından gelmesini beklediklerini ve bunun daha önceki hedef olan 30 milyonun iki katından fazla olduğunu belirtti.

Turizm, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın, dünyanın en büyük ham petrol ihracatçısının fosil yakıtlardan uzaklaşmasına ve nihai petrol sonrası geleceğe hazırlanmasına yardımcı olmayı amaçlayan Vizyon 2030 reform gündeminin önemli bir unsurunu oluşturuyor.

İslam’ın en kutsal mekanları olan Mekke ve Medine’ye ev sahipliği yapan Suudi Arabistan, uzun zamandır hacıların yanı sıra iş amaçlı seyahat edenleri de ağırladı, ancak genel turizm vizesini yalnızca 2019’da, yani koronavirüs pandemisinin sektöre küresel olarak darbe vurmasından sadece birkaç ay önce başlattı.

Kızıldeniz kıyısındaki yeni tatil yerlerinin büyük bir çekim noktası olması bekleniyor; ancak komşu Yemen’deki Husi isyancıların Kızıldeniz gemilerine yönelik son saldırıları bölgedeki güvenlik kaygılarını yeniden canlandırdı.

Kaynak: Euronews

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla