Turizmi canlandırmak için iç turizme ikinci katkı, “Kardeş Turizmi”

Bazı tur operatörleri, Türk halkının corona virüs salgını dönemindeki seyahat alışkanlıklarını ortaya koyacak bir araştırma yaptı. 6 bin kişinin katılımıyla yapılan ankete göre Türk halkının yüzde 59’u ‘virüs salgını durursa tatile giderim’ diyor.

Rusyada, Koronavirüs salgınının geç başladığı ancak çok hızlı yayıldığı Rusya, mevcut 262 bin vakayla dünyada en çok vaka bulunan üçüncü ülke durumuna geldi. Salgının artarak devam ettiği Rusya’da, turizm sezonuyla ilgili belirsizlik sürerken, Mayıs turlarının tamamını iptal eden Rus tur operatörleri, haziran turları da iptal etmeye başlandı bile

Belliki iç turizmde gerekli hazırlıklar ve alt yapısını geliştiren tur operatörleri ve oteller avantajlı duruma geçecekler.

Kardeş Turizmi de ikinci alternatifimiz olabilir

Bu süreçte bir çalışma daha yapıla bilinir, Azerbaycan’da da kontrol altına alınan bu Pandemi sürecinde her iki ülkeye karşılıklı uçuşlar ve her iki ülke arasında seyahat edenleri hızlı bir test alt yapısı, uygun uçuş fiyatları ve yine avantajlı vergi ve konaklama imkanları sağlanmalıdır.

Azerbaycan’da oynanacak EURO 2020 maçları ertelendi

Pandeni sebebi ile ertelenen EURO 2020, Azerbaycan da oynanacak maçlarında iptalleri ile o denmde yapılan tüm Rezervasyonlar iptal edildi. Azerbaycan 2020’de gerek petrolün değer kaybetmesi, gerekse Turizm gelirlerinin düşmesi ile ekonomik yavaşlama yüzünü göstermeye başladı.

 Karşılık imkanlar dahilinde her ülkede de Turizm açısında oldukça düşük geçecek 2020 için ciddi bir hareketlilik sağlayacaktır.

Türkiyeturizm.com un sahibi Gazeteci Özkan Altıntaş, Azerbaycan Sağlık ve Termal turizm Birliği Başkanı ve Millenium Turizmin CEO’su Ruslan Guliev ile Instagram üzerinde yaptığı söyleşide bu konuya değinildi. Guliev söyleşide bunları dedi, “Azerbaycan’dan 2019 da Türkiye’ye gelen turist sayısı 1 milyona yaklaştı, Azerbaycan’dan Türkiye’ye yılda yaklaşık 800 bin kişi turistik amaçlı gider, iki ülke arasındaki turizm hacminin 2020 yılında kaybedilen aylara rağmen, 1,5 milyon turiste ulaşabileceğini her iki ülke yetkilileri ve tur operatörlerin bu konu üzerinde çalışıp kafa yolmaları gerektiğini belirtti.

Alevler Şehri BAKÜ

Azerbaycan’ın Rahmetli Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’inde dediği gibi “İki devlet bir millet” kardeş ülke fertlerinin daha yoğun ve sık seyahatler ile ortak kültürümüzü ve birliğimizi daha perçinleştirmenin zamanı gelmiştir. Bu zorlu süreç belki de fırsat olacaktır.

Orhan Genceli

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla