Maram Kokandi, Suudi Arabistanda Otelcilik Sektöründe ilk Kadın Genel Müdür Olarak Atandı

Maram Kokandi, otelcilik endüstrisindeki ilk kadın Suudi Genel Müdür olarak atanmasıyla tarih yazdı. Carlson Rezidor Hotel Group’un Suudi Arabistan’ın Cidde’deki yeni Park Inn by Radisson otelini açma ve işletme sorumluluğunu üstlenen Maram, Orta Doğu’daki kadınlar için büyük bir adım attı.

Maram’ın başarısı dünyanın diğer bölgelerinde mütevazı görünebilir, ancak atamasının kadınların tüm şirketlerin CEO’larının yalnızca% 13’ünü oluşturduğu bir bölge üzerindeki etkisi abartılamaz.

Radisson Hotel Group CEO’su Federico J. Gonzaléz, Maram Kokandi’ye İlk kadın otel Müdürü ve “Best Hotelier” ödülü verdi.

Suudi Arabistan, kadınların işyerine katılımını artırma arayışında büyük bir zorlukla karşı karşıyadır. Ülkedeki tüm çalışanların yalnızca beşte biri kadındır ve kadınların sağlık ve eğitimde ve ayrıca kendi ülkelerinde ekonomik ve politik katılımda nasıl yer aldığına dair bir Dünya Ekonomik Forumu araştırması olan Küresel Cinsiyet Uçurumu’nda 144 arasında 141. sırada yer almaktadır. Bu nedenle, krallığı bölgesel bir ekonomik lider haline getirmeyi hedefleyen Saudi Vision 2030, özellikle işyerindeki kadın yüzdesini% 30’a çıkarmaya odaklanıyor.

Ancak vizyon tek başına sonuç vermeyecektir. Suudi Arabistan’ın kadınları çalışmaya teşvik etmesi için ihtiyaç duyduğu şey, Maram gibi ileriye giden yolu gösterecek öncüler önemli rol modellerdir.

Maram bu konuda hep ilklerden oldu. Konukseverlik eğitimi almak için uluslararası burs alan ilk Suudi kadın olduktan sonra, İngiltere’de Uluslararası Otelcilik Yönetimi alanında lisans derecesi aldı. Daha sonra, Park Inn by Radisson Jeddah Madinah Road’un Genel Müdürü olarak lansmanının sorumluluğunu kabul etmeden önce Suudi Arabistan’da çeşitli hizmet sektöründe görevler üstlenerek Orta Doğu bölgesine geri döndü.

Maram, “Hizmet Sektöründe kariyerim, mesleki başarılarımın sadece bana büyük kişisel tatmin sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda konaklama sektörü üzerinde daha geniş bir olumlu etkiye sahip olduğu bir kariyer olduğu için çok şanslıydım” diye açıklıyor. Maram “Suudi Arabistan’daki ilk kadın otel satış yöneticilerinden biri oldum, otel yönetimi eğitimi için uluslararası bir burs aldım ve son zamanlarda kariyerimin başından beri en gurur duyduğum başarı, Carlson Rezidor ile otelcilik sektöründe dünya çapında ilk Suudi kadın Genel Müdür olarak atanmam. ” dedi.

Carlson Rezidor’un Dengeli Liderlik programı ve işinde çeşitliliği ve kapsayıcılığı geliştirme çabası, Maram Kokandi’yi Genel Müdür pozisyonuna başarılı bir şekilde ulaşmayı teşvik etti. Maram’ın atanması, geçen yıl başlatılan ve turizmi geliştirme ihtiyacını ve ayrıca Suudi kadınlarının önemini ve Krallık’ın hem sosyal hem de mesleki gelişimine liderlik etmekteki rollerini vurgulayan Saudi Vision 2030’u tamamlıyor. Suudi Arabistan’da Carlson Rezidor, 2014’te altı kadın çalışandan 12′ yönetici pozisyonunda olmak üzere, bugün 84’e yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla