Tuncay Beyaz – Sektörde bitmeyen “meli/malı” konular

Sun Tzu; Ben savaşırken herkes taktiklerimi görebilir; fakat hiç kimse asıl zaferin kaynağı olan stratejiyi göremez.

COVID 19 sonra kaldığımız yerden tekrar başlamak; 

Savaşlar Askerler ile kazanılır; bu felsefe meslek hayatım boyunca bana hep ilham, yol gösterici, kim olduğum ve her kim olursam olayım, başarının anahtarı takım ruhu yek vücut olup, tek hedefe odaklanmak olduğu ve bunun için bizlerle birlikte olan takım arkadaşlarımızın önemini hatırlatmıştır, iyi bir lider olmak, takım içindeki birlik beraberlik ve başarma ruhu ile olur.

Üst düzey yöneticilerimizin, gelir yönetimi, satış pazarlama teknikleri, dijital farkındalık  ve yönetim modelleri vs alanlarında kendilerini geliştirmeleri bizlere büyük katkı sağlayacaktır fakat, son dönemlerdeki bir çok online veya seminerlerde odak noktası olan revenue management, Yield management v.s. gibi daha çok işletmenin online satış kanalları, gelir arttırıcı aksiyonlar satışı ve karlılığına paralel pazardaki payını arttırıcı stratejiler üzerine kurulu bilgi paylaşımı yapılıyor, fakat ya bu stratejilerin hayata geçirilmesi için olmaz ise olmaz olan ürün ve bu ürünü misafir nezlindeki beklenti ve kalite standartlarına taşıyacak olan altyapı yani insan kaynağı! işletme içeresinde marka standartlarına ve taahhüt edilen hizmet kalitesine göre sahadaki  mesleki eğitim tecrübe ve misafir memnuniyetini nasıl yönetmeliyiz?

90’larda bir Mutfak veya Restaurant komisinin, bir üstlerine olan saygı ve davranışlara, bir üst pozisyona terfi edebilmek için, en az 4 yıl beklediği dönemlerdeki mesleki ahlak ve kaliteyi özler olduk. Öncelikle, mevcut olan insan kaynağı alt yapımızı daha da güçlendirerek hizmet kalite ve standartlarımızı iyileştirmek, personel sahadaki operasyonel ve mesleki eğitimleri sadece okullarda değil öncelikli olarak çalıştıkları işletmelerden de almalıdır.

Denk işletmeler ise çapraz eğitimler vererek işbirliğine gitmelidir. Yerel yönetimlerin verdiği veya vereceği eğitimler iyi niyetlidir fakat yeterli değildir. Orta ve üst düzey yöneticilerimize de mesleki ve yönetici vasıflarını güçlendirecek “gelir yönetimi, satı ve pazarlama teknikleri, dijital farkındalık ve yönetim modelleri” gibi gelişimlerine destek verecek eğitimlere devam edilerek önemli destek sağlayacaktır.

Asıl olan sahadaki hizmet ise , turizm tesislerindeki asıl üründe fiziki yapılardan çok , işletme içindeki ruh, samimiyet ve standartlar ile hizmet kalitesine paralel misafir memnuniyeti, belki de odaklanmamız gereken de bu olmalı. Sahadaki ürün ne kadar kaliteli olur ise, sürdürülebilir satış ve menuniyet arkasından gelir. Yani, Kaporta ne kadar şaşalı, modern ve alımlı olursa olsun asıl olan, konfor, motor ve olmazsa olmazı olan tekerleklerdir , yani sahadaki altyapımız olan takım arkadaşlarımız, bizleriz.   

Günümüzde işletme sahiplerinin daha çok maddi tasarruf, yönetimsel ve rekabet sel kıskançlıktan dolayı akraba eş, yeğen ve öz çocuk yönetimleri veya mesleki  alt yapısı olmayan, sadece çanta taşıyıp işletme nöbeti tutan ,tecrübe ve gerekli eğitimlerden nasibini almamış kağıt üzerindeki meslektaşlarımızın, maalesef öncelikli olarak kendi geleceklerine olumsuz darbeler vurmalarının yanında, diğer meslektaşlarının da maddi manevi kariyerlerine olumsuz etkide bulunmaktadırlar. Bunda en büyük sorumluluk sektör dışından gelen ve sektöre gerekli saygı ve ehemmiyeti vermeyen, ROI hesaplarının ve hayallerinin kısa vadede olan yatırımcı ve işletme sahiplerinden kaynaklanmaktadır.

Devam edecek,

Tuncay Beyaz

Novotel Trabzon Genel Müdürü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla