Ağırlama sektörü Antalya’da buluşuyor

Türkiye ağırlama sektörünün gelişim sürecinin tartışılacağı II. Uluslararası Turizm Gastronomi Yatırımları ve Ağırlama Zirvesi Antalya’da gerçekleştirilecek.

Türkiye ağırlama sektörünün gelişim sürecinin tartışılacağı II. Uluslararası Turizm Gastronomi Yatırımları ve Ağırlama Zirvesi Antalya’da gerçekleştirilecek. 22-23 Şubat’ta yapılacak olan II. Uluslararası Turizm Gastronomisi ve Ağırlama Zirvesi, 41 farklı oturumda, ulusal ve uluslararası otel-restoran yatırımcıları ile profesyonelleri, şefler ve F&B yöneticileri, yemek yazarlarını ağırlayacak.

Pandemi sebebiyle aylar sonra ilk defa yerli ve yabancı yatırımcılar, otel ve restoran profesyonelleri, şefler ve F&B yöneticileri başta olmak üzere ağırlama sektörünün tüm paydaşlarının buluşacağı etkinlikte, panelistler konuklarla sektörel bilgi ve deneyimlerini paylaşıp, sektörün geleceği hakkında konuşacaklar. Pişirme demolarının ve tadım etkinliklerinin yapılacağı etkinlikte aynı zamanda firmalar ürünlerini tanıtama fırsatı da bulacak.

II. Uluslararası Turizm Gastronomi Yatırımları ve Ağırlama Zirvesine, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır, AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı ve Sözen Organizasyon CEO’su Gökmen Sözen konuşmacı olarak katılacak.

Moderatörlüğünü Vedat Başaran’ın yapacağı panelde de TURYİD Başkanı Kaya Demirer, ETÜDER Başkanı Melih Şahinöz, TUSİD Başkanı Güçlü Kaplangı ve AGYİD Yönetim Kurulu Başkanı M. Zeki Özen sektördeki sorunlar ve gelişmeler hakkında görüşlerini aktaracak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla