BigChefs Gastronomi Şehri Hatay’ın lezzetlerini dünyaya açıyor

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan şehirleri destekleme kararı alan BigChefs, UNESCO Dünya Gastronomi Şehri Hatay’ın eşsiz lezzetlerini dünyaya tattıracak.

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan şehirleri destekleme kararı alan BigChefs, UNESCO Dünya Gastronomi Şehri Hatay’ın eşsiz lezzetlerini dünyaya tattıracak. Hatay Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle oluşturulan projede 600’ün üzerinde Hatay lezzetinden seçilen lezzetler BigChefs yorumuyla 2022 ilkbahar-yaz menüsüne dahil edilecek. Proje ile hem gastronomi kültürümüzün bilinirliği artırılacak hem de yerel üreticiler desteklenecek.

Hatay UNESCO Gastronomi Evi’nde, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, BigChefs Kurucu Ortağı Gamze Cizreli ve BigChefs CEO’su Altan Kosova’nın ev sahipliğinde bir basın toplantısı gerçekleştirildi. Düzenlenen toplantıya yeme-içme sektöründe hizmet veren çok sayıda işletme sahibi de katıldı.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Lütfü Savaş, şehrin ekonomisine, gastronomisine ve kültürüne önemli katkıları olacak projeyi “Şehrimizin lezzetleri, birikimi ve mutfak kültürü için çok önemli bir adım” şeklinde tarif etti. Hatay’ın “Türkiye’nin Lezzet Köşesi” markasıyla ilgili çalışmalarının sürdüğünü belirten Savaş, “Hatay’ın mutfağından yükselen tatlar, kokular dünyanın sayılı restoranları arasında olan BigChefs’in menüsünde yer alacak. Bu değerli iş birliği ile medeniyetlerin miras bıraktığı lezzetler dünya şehirlerinde BigChefs müşterileri ile buluşacak. Böylelikle UNESCO onaylı mutfağımız bir adım daha öne çıkacak” dedi. Hatay lezzetlerinin BigChefs lezzetlerine katkı sağlayacağına inandığını ifade eden Savaş, mutfaklarının binlerce yıllık 13 medeniyetin izlerini taşıdığını belirtti.

İşbirliklerinin, Hatay mutfağının doğru tanıtımı için çok değerli olduğunu belirten Savaş, “Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında mutfağımızın doğru tanıtılması ve bilinmesi için bu iş birliğimiz çok önemli. “Gastronomi Kenti” unvanını eşsiz lezzetlerimizle hak ettiğimizi, 1 Nisan’da başlayacak EXPO 2021 Hatay’da dünyanın farklı coğrafyalarından gelen misafirlerimize de sunacağız. Bu projenin hayata geçmesinde büyük emeği olan BigChefs Kurucu Ortağı Gamze Cizreli’ye, yöneticilerine ve BigChefs’in değerli şeflerine çok teşekkür ederim” sözleriyle açıklama yaptı.

BigChefs Kurucu Ortağı Gamze Cizreli, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a teşekkür ederken şu ifadeleri kullandı:

“Yıllarca huzur ve barış içinde yaşayan ve çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan Hatay’ın farklı medeniyetlerden beslenen zengin ve lezzetli mutfağını, dünyada büyüyen bir zincir olarak tanıtmak boynumuzun borcuydu. Bu kapsamda Hatay Büyükşehir Belediyesi ile çok değerli bir iş birliğine imza attık. Hatay mutfağından seçtiğimiz lezzetler, şeflerimiz tarafından yorumlanarak BigChefs 2022 ilkbahar-yaz menüsünde yer alacak. Ayrıca bu eşsiz tatların ihracına katkı sağlamak için Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımıza çağrıda bulunduk. Bu amaç doğrultusunda yurt dışı şubelerimizde de Hatay menüsünden birkaç ürüne yer vererek başlangıç yapacağız. Humus, Babagannuş, Zahter Salatası, Semirsek, Oruk, Sıkma Peyniri, Firik Pilavı, Kâğıt Kebabı, Tahinli Çıtır Kabak Tatlısından oluşan menümüzle misafirlerimize son derece özel bir yeme içme deneyimi yaşatacağız. Aynı zamanda Hatay’ın yerel ürünlerini, yöredeki üreticilerimizden sağlayacağız. Umuyorum ki bu değerli proje sektördeki diğer meslektaşlarımız tarafından da destek görerek katlanarak büyür, kadim gastronomi kültürümüz hak ettiği değeri bulur. Bu bir başlangıç; Hatay’dan sonra Afyon, Konya gibi UNESCO Dünya Mirası’na giren diğer şehirlerimizde de bu projeye devam edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla