Bocuse d’Or Avrupa 2022’nin birincisi Danimarka

Bocuse d’Or Avrupa 2022, Macaristan’ın Budapeşte kentinde büyük bir rekabetle gerçekleşti. Ana malzemeleri patates, geyik eti ve ördek ciğeri olan Bocuse d’Or Europe 2022’de 18 Avrupa takımı 23-24 Mart 2023’te Lyon’da yapılacak büyük finalde ilk 10’da kalmak için mücadele etti. Danimarka birinci, Macaristan ikinci, Norveç üçüncü oldu. İşte Bocuse d’Or Europe 2022 puan durumu…

Yemek organizasyonlarının en ilgi çekici yarışmalardan biri olan Bocuse d’Or Avrupa, 23 ve 24 Mart tarihlerinde Macaristan’ın Budapeşte kentinde gerçekleşti. Bu eleme turunda 18 aday, 23 ve 24 Mart 2023’te Lyon’da, iki gün boyunca iki turda yapılacak büyük finalde sadece 10 takımlık kontenjan için yarıştı.

Bocuse d’Or’un bu yılki rekabetçi aşçılık kültürü, geleneksel Macar ürünlerine odaklandı. Yarışmacıların hazırlık, pişirme ve tabaklama için beş buçuk saatlik bir zaman dilimine sahip oldukları mücadelede şef ve ekipleri, patates, geyik eti ve ördek ciğeri temalarını tek bir tabakta sergiledi. Jüri üyelerinin mekanda izleyicilere tanıtıldığı dakikalarda ise heyecan katlanarak arttı.

Yarışmaya Avrupa Onursal Başkanı olarak katılan Şef Ana Roš, Slovenya’da hizmet veren iki Michelin yıldızlı dünyaca ünlü restoran Hiša Franko’da ekibiyle birlikte yaptığı çalışmalardan bahsetti. Menülerinin ekibiyle ortak bir çabanın eseri olduğunu söyleyen Şef Roš, ayrıca mutfaklarının yerel gelenekleri kalbinde tuttuğunu ve daha fazla küresel etkiye sahip olduğunu anlattı.

Yarışmadaki Onursal Başkanı rolü hakkındaki soruları da yanıtlayan Şef Roš, “Tüm bildiklerimi kendi kendine öğrendim, klasik yemek mantığından çıkarak çalıştım. Yaptığım işler tüm gençlere özellikle genç kızlara anlatılması gereken bir hikaye. Yemek yapmak kolay bir seçim değil fakat size böyle bir onur verildiğinde tüm zor anları unutuyorsunuz.” sözleriyle açıklamalarını sürdürdü.

Bu yıl, özel bir onur da 24 yaşındaki Naïs Pirollet’e düştü. Bocuse d’Or’daki erkek geleneğini bozan Fransız şef Pirollet, yarışmada ülkesini temsil eden ilk kadın şef oldu.

İşte yarışmacı ülkeler:
Birinci Gün 23 Mart 2022’de Polonya, Estonya, Ukrayna, Danimarka, Fransa, Slovakya, İsviçre, İzlanda ve Belçika yarışırken, ikinci gün 24 Mart 2022’de sahneyi Finlandiya, İspanya, Macaristan, Hollanda, Birleşik Krallık, Letonya, Norveç, Türkiye ve İsveç devraldı.

İlk tabak teması için her takım, 14 kişiden oluşan jüri üyelerine Macar mutfağının önemli malzemesi olan patates bazlı bir vejetaryen bir yemek hazırlarken, takımlar ikinci tabak teması altında da ekşi krema ve süzme peynire dayalı olmak üzere içinde geyik budu ve ördek ciğeri bulunan bir tarif çıkarabilmek için yarıştı.

İlk üçü Danimarka, Macaristan ve Norveç paylaştı
Altın madalya Danimarka ekibine verilirken, gümüş madalya, Budapeşte’deki Stand restoranından şef Bene Dalnoki liderliğindeki ekibe, ev sahibi bir kalabalığın tezahüratıyla Macaristan takımına gitti. Bronz madalya ise Norveç takımının oldu.

23 ve 24 Mart 2023’te Lyon’da yapılacak büyük finale ise ilk üçü paylaşan Danimarka, Macaristan ve Norveç’in yanı sıra İsveç, İzlanda, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İsviçre ve Belçika katılacak.

Bocuse d’Or Avrupa 2022 özel ödülleri
. İsveçli Thilda Mårtensson takımına ‘en iyi komi’ ödülü,
. Londra’daki The Ritz’den Ian Musgrave liderliğindeki Birleşik Krallık ekibine ‘en iyi tabak teması’ ödülü,
. Şef Jimmi Eriksson liderliğindeki İsveç ekibine ise ‘en iyi sunum teması’ ödülü verildi.

İşte Bocuse d’Or Avrupa 2022 sıralaması!

kaynak: foodinlife.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla