İtalyan Şef Shangri-La Bosphorus’a Executive Chef Oldu

İtalyan şef Giovanni Terracciano, Mayıs 2022 itibariyle Shangri-La Bosphorus, İstanbul’a Chef olarak atandı.

Deneyimli şef Giovanni Terracciano, Shangri-La Group’un Boğaz’ın kalbinde konumlu eşsiz oteli Shangri-La Bosphorus’un yeni Executive Chef’i oldu.

Napoli’de doğan Giovanni Terracciano, kariyerine Luigi de Medici di Ottaviano’nun Otel İşletmeciliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra 1990 yılında Toskana’daki Hotel Lido’da başladı. İtalya’da farklı otellerde ve Michelin yıldızlı restoranlarda tecrübe edindikten sonra Endonezya, Umman, Japonya, İstanbul ve Çin’de uzun yıllar görev yaptı. 2008 yılında yeniden Türkiye’ye dönerek İstanbul’da beş yıldızlı otellerde ve ünlü restoranlarda Executive Chef olarak çalıştı. 2012 yılında göreve başladığı Mövenpick Hotel’den 2020 yılında ayrılarak iş hayatına Le Meridien İstanbul’da devam etti.

Chaine de Rotisseurs Turkey, Disciples Escoffier China, Federation of Italian Chefs üyesi olan İtalyan şef, mutfak eğitimleri ile bilgi ve tecrübesini genç yeteneklere de aktarıyor. İtalyan ve Dünya mutfaklarına odaklanan fine dining, özel yemekli davetleri ve catering hizmetlerinde 25 yıldan fazla profesyonel deneyime sahip olan Terracciano, kariyerini Mayıs 2022’den bu yana İstanbul Shangri-La Bosphorus’un Executive Chef’i olarak sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla