Raffles İstanbul’da Hint mutfağı deneyimi

Deneyime odaklanan ve benzersiz dokunuşlarıyla duygusal lüksü tanımlayan Raffles İstanbul, gastronomi dünyasına getirdiği yeni yaklaşımlarla konuklarına Hint mutfağının eşsiz lezzetlerini sunmaya hazırlanıyor. 8-20 Mart tarihleri arasında Fairmont Jaipur’dan İstanbul’a gelen şefler ‘Kundan Negi’ ve ‘Robin Verma’ Raffles, İstanbul’daki Rocca Restaurant’ın mutfağını devralarak Hint mutfağının otantik lezzetlerini gastronomi severlere sunuyor.

Rocca Restaurant

Şehir merkezindeki konumuyla dikkat çeken Rocca Restaurant, 8-20 Mart tarihleri arasında, kültürel açıdan çok zengin coğrafyalardan biri olan Hindistan mutfağı deneyimine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Rocca Restaurant, Jaipurlu şefler tarafından özel olarak hazırlanan menülerle yeni tatlara yelken açmak isteyen konuklarını ağırlayacak.

Şef Negi ve Şef Verma, Raffles İstanbul’un konuklarına hazırlayacakları arasında, geleneksel Hint baharatlarıyla tatlandırılmış çorbalar, “tandoori” tekniğiyle hazırlanan leziz tatlar, tavuk, kuzu ve balıkla yeniden yorumlanan ana yemekler ve bu yemeklere Hindistan’ın en geleneksel yan yemekleri ile birlikte kişniş, zerdeçal, kimyon ve zencefil aromaları eşlik edecek. Kakule, safran ve altın yapraklarla hazırlanan egzotik tatlılar da a la carte veya tadım menüsü şeklinde konuklara sunulacak.

Raffles İstanbul, bu deneyim için özel olarak hazırlanmış bir ambiyansta, Hindistan’ın renkleri ve lounge müziği eşliğinde konuklarını masalsı bir yolculuğa çıkarmaya hazırlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla