Swissotel The Bosphorus Istanbul Executive Chef’i Ali Ronay: “Gıda güvenliği her gün her operasyonda dikkatle uygulanmalıdır”

Koronavirüsle mücadelede kapılarını kapatan oteller, üstün önlemler ve tedbirler çerçevesinde tekrardan hizmet vermeye başladı. Bu minvalde toplu tüketim alanlarında ve konaklama tesislerinde bu dönem öne çıkan en elzem başlıklardan biri de gıda güvenliği oluyor. Unilever Masabaşı Sohbetleri’nde konuşan, Swissotel The Bosphorus Istanbul Executive Chef Ali Ronay, gıda güvenliğinin önemine değiniyor.

Ali Ronay, gıda güvenliğinin tüm yiyecek & içecek işletmelerinin vazgeçilmez prensiplerinden biri olduğunun altını çizerek, “Restoran veya otelin takip etmesi gereken bölümler operasyonların büyüklüğüne göre değişkenlik gösterebilir ama temeli aynıdır” diyor.

“Tüm operasyonumuzu yeniden kurguladık”

Swissotel The Bosphorus Istanbul’da, tüm ekip belirli periyodlarda eğitimlere tabii tutuluyor, denetleniyor, sınavlar oluyor. Tüm mutfakların sosyal mesafe kuralları gereği çalışan kişi sayısına göre yeniden düzenlendiğini ifade eden Ronay, “Accor All Safe, Sağlık ve Turizm Bakanlıkları standartları uyarınca tüm operasyonumuzu yeniden kurguladık. Mart ayından bu yana ‘kısa çalışma’ düzeninde çalışıyoruz, 80 kişilik ekibimizden ilk olarak 15 kişilik küçük bir ekip ile başladığımız operasyonumuzda Temmuz ayı itibarı ile 65 kişilik bir ekibe ulaşmamız mümkün oldu” açıklamalarında bulunuyor.

“Swissotel’in güvenilirliği her zaman en önemli unsurumuz olacak”

Süreç, yeme-içme sektörünün tüm paydaşlarında şu soruları gündeme getiriyor: Normalleşme döneminden süreçleriniz nasıl etkilenecek? Salgın döneminde yaşanan uygulama ve süreç değişiklikleri yeni dönemde de devam edecek mi? Ali Ronay bu yeni süreci “normalleşme dönemi” olarak tanımlamadıklarını vurgulayarak, “Yeni Normalara Geçiş olarak adlandırıyoruz. Bu yeni normlardaki uygulamaların 2023 senesine kadar kademeli olarak devam etmesi beklenmektedir. Swissotel’in marka bilinirliği ve güvenilirliği yeni dönemde de misafirlerimiz ve çalışanlarımız için her zaman en önemli unsurumuz olacaktır” ifadelerini kullanıyor.

Başarılı şef Ronay, Gıda Güvenliği’nin ancak tüm ekip tarafından kabul gördüğünde ve uygulandığında başarı getirecek temel bir uygulama olduğunu belirterek son olarak, “Gıda güvenliği farkındalık yaratmak için farkında olacak ekiplerce, her gün her operasyonda dikkatle uygulanmalıdır” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla