Türkiye’nin ilk ve tek Peynir Müzesi’ne ilgi büyük

30’dan fazla peynir çeşidinin sergilendiği, dünyada 18., Türkiye’de ise ilk ve tek peynir müzesi olarak tescillenen Kars’ın peynir rotası, yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görüyor. Kars’ta yeni bir turizm destinasyonu olarak ön plana çıkmaya başlayan Peynir Müzesi 3 ayda 12 bin ziyaretçi kabul etti.

Müze Müdürü Yeşim Koç, Peynir Müzesi’nde tarihin anlatılması gerektiğini söyleyerek “Burası aslında 1734 yılında yapılmış bir tabya, ismi Süvari Tabya olarak geçiyor. Özellikle tarihi açıdan bizim için önemliydi bu bina, tarihimizi de mutlaka gelen misafirlerimize anlatmamız gerekiyordu.” şeklinde konuştu. Peynir yapımının canlandırıldığı müzede Kars peynirlerini tanıtmaya çalıştıklarını belirten Koç, “Kültürümüzü tanıtmaya çalışıyoruz. Kars peynirlerinin imalatından satışına kadar anlatmaya çalışıyoruz. Yayla bölümümüz var, süt sağım alınımız var. Endemik bitki bölümümüz var. Gravyer imalat bölümümüz var. Osmanlı evleri, Rus binalarını tanıttığımız bölümlerimiz mevcut.” ifadelerinde bulundu.

Peynir Müzesi’nin yöresel mutfaklarımızda büyük ilgi gördüğünü belirten Müze Müdürü Yeşim Koç, “Hem turizm açısından çok önemli oldu hem de Kars halkı tarafından da yoğun bir ilgiyle karşılaştık. Şubat ayından beri açık müzemize gelen ziyaretçi sayımız 12 binin üzerinde. Bu yönüyle gurur verici.” dedi.

Kars Peynir Müzesi’nde ahır bölümü, süt dolu fıçılar, yaylalarda yaşam ve peynir yapımı, peynirin üretim serüveni anlatılıyor ve aynı zamanda geçmişten günümüze peynir yapımında kullanılan araç ve gereçler de sergileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla