Antalya’da Ukraynalılar Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını protesto etti

Antalya’da yaşayan Ukraynalılar, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısını protesto etti.

Antalya’da yaşayan Ukraynalılar, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle Attalos Heykeli önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması sırasında çok sayıda Ukraynalı bebekleri ve çocukları ile hazır bulundu. Ülkenin bayrağını taşıyan Ukraynalıların yüzlerine mavi ve sarı boya uyguladıkları fark edildi. Ukraynalılar, üzerinde İngilizce, Rusça ve Ukraynaca ‘Savaşa Hayır, Savaşı Durdurun, Putin Katildir, Ukrayna Yanıyor Susmayın, Putin = Hitler’ yazılı pankartlar taşıdı. Duyuru öncesinde Ukrayna milli marşı söylendi. Ulusal marş okunurken bazı katılımcıların gözlerinden yaşlar aktığı görüldü.

Eylemde yapılan açıklamada, “Rusya Federasyonu akrabalarımızı ebeveynlerimizi, kız ve erkek kardeşlerimizi ve arkadaşlarımızı öldürüyor. Artık tüm dünyanın duaları, Rus ordusunun haksız ve sebepsiz saldırısına maruz kalan Ukrayna halkına yöneltiliyor. Başkan Putin, feci insan kayıpları ve ıstırabı getirecek bilinçli bir savaş seçti. Ukrayna’daki bu savaşın getireceği ölüm ve yıkımdan sadece Rusya sorumludur. Biz ve neslimiz, bu haksız işgal eyleminden dolayı destek veren hiç kimseyi asla affetmeyeceğiz. Barış ve adaletten yana olan ve Ukrayna’nın 21’inci yüzyılın en adaletsiz savaşında hayatta kalmasına yardımcı olan tüm ülkelere içtenlikle minnettarız. Türkiye’ye, Ukrayna’ya ve tüm Ukrayna halkına verdiği paha biçilemez destekten dolayı teşekkür ederiz. Tüm dünyayı bu anlamsız savaşı durdurmak için birleşmeye çağırıyoruz. Çocuklarımız barış içinde yaşamalı” ifadeleri kullanıldı.

Basın açıklamasından sonra Ukraynalılar, Türkiye ve Ukrayna bayrakları eşliğinde sloganlar atarak Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısını protesto eden Ukraynalılar, bir süre Cumhuriyet Meydanı’nda bekledikten sonra ayrıldılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla