Çeşme Altınkum Plajı’ndaki inşaat durduruldu

Çeşme Altınkum Plajı’nda başlayan “Beach-Club” inşaatı çevre örgütlerinin mücadelesi sonucu durdurulurken, arkasında onarılamayan doğa tahribatı bıraktı.

Çeşme Altınkum Plajı’nda başlayan “Beach-Club” inşaatı çevre örgütlerinin mücadelesi sonucu durdurulurken, arkasında onarılamayan doğa tahribatı bıraktı. Çeşme Çevre Platformu’ndan yapılan açıklamada, plajda yürütülen çalışmalar şu şekilde aktarıldı:

“Doğal SİT alanı olan Çeşme Altınkum Plajı’na, denize sıfır kumsal alanda Adana merkezli  inşaat firması tarafından Ocak ayında büyük bir Beach-Club inşaatı başlatıldı. Maden firması Ankara Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 6 metrekare portatif büfe, 21 metrekare teras, 4 metrekare de cankurtaran kabini olmak üzere bin 400 metrekare arazi kiralandı. Yıllık kira bedeli  sadece 360 bin TL olan alanda maden şirketi büyük iş makinalarıyla 20  bin metrekareye yakın  alanı tamamen tahrip etti. Alandaki 100 yıllık ardıç ağaçları sökülüp,  binlerce kum zambağı tahrip edildi, eşsiz Altınkum tepecikleri  yok edildi. Firma doğal SİT  alanına kaçak sondaj vurdurarak izinsiz su kuyusu açarken, kumsala inen yolları tahrip edip halkın denize ulaşımını engelledi. 

Çevreciler ve vatandaşların resmi makamlara yaptıkları şikayetler sonuç vermeye başladı. Çevrecilerin Avukatı Seher Gacar ve vatandaşlar, resmi makamlara suç duyurusunda bulunmuştu. Bölgeye gelen DSİ yetkileri, su kuyusunu mühürledi. Jandarma yolları açtı, ruhsatsız inşaata ‘dur’ dedi. İnşaatçılar izinsiz olarak inşa ettikleri yapıları söktü.”

Çeşme Çevre Platformu Sözcüsü Ahmet Güler ve Avukat Seher Gacar, 20 bin metrekarelik doğal alana verilen zararın onarılmasının mümkün olmadığını vurgulayarak firmaya, verdiği zarar nedeniyle ceza verilip verilmeyeceğinin henüz kesinlik kazanmadığını söyledi. Yapılan açıklamada, “Çevre Bakanlığının bu firma ile yapmış olduğu 3 yıllık kira kontratı iptal edilmedikçe tehlike geçmiş değil.  Çeşme Belediyesi bu kaçak yapılaşmaya işletme ruhsatı vermemeli, yapılan tahribat mahkeme bilirkişisi tarafından tespit edilmeli ve bu firma ağır cezalar almalı. Mücadele henüz bitmemiştir. Hukuki başvurularımızı devam ettireceğiz, Hazineye ait halkın malı olan bu kumsalın işgaline karşı duracağız” ifadelerine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla