Japon turiste fahiş hesap çıkaran restorana hapis cezası

Japon bir turiste gittiği restoranda çıkarılan fahiş hesaptan dolayı işletmeci, dolandırıcılık suçundan hapis cezasına çarptırıldı.

2017 yılında İstanbul Bakırköy’de bir restoranda yemek yiyen Japon turiste 3 bin 100 liralık hesap çıkarılmıştı. Gelen hesabı ödemek durumunda kalan turist, daha sonra restoran işletmecisinden şikayetçi oldu. “Hileli eylemlerle haksız menfaat temin ettiği” iddia edilen restoran işletmecisi hakkında dava açıldı.

Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan restoran işletmecisi, “nitelikli dolandırıcılık” suçundan hapis cezasına çarptırıldı. Yerel mahkemenin gerekçesinde, sanığın “Müşterinin turist olmasından faydalanarak kendisine haksız menfaat temin ettiği; yabancı uyruklu, ülke koşullarında yeme içme fiyatlarını bilmeyen ve meramını anlatmakta zorluk çeken turistin fahiş tutardaki bu hesabı ödemek zorunda kaldığı” açıklandı.

Kararın temyizi üzerine dosya Yargıtay 15. Ceza Dairesi’ne geldi. Daire, yerel mahkemenin kararını onadı.

Daire gerekçesinde, adisyon ve faturanın düzenlenme saatine göre turistin restoranda kaldığı süre boyunca adisyona yazılan yemeği yemesinin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Daire, davalının savunması, müşteki beyanı, adisyon ve fatura ile dosyanın kapsamı bakımından sanığın isnat edilen suçu işlediğine karar verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla