Kuşadası’nda turizmciler, Ukraynalı kadın ve çocuklara kucak açtı

Aydın’ın Kuşadası ilçesi, Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği askeri operasyon nedeniyle savaş mağduru olan ve Moldova’ya sığınan 97 kadın ve çocuğa kucak açtı. Tur şirketi aracılığıyla İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na getirilen Ukrayna vatandaşları sonrasında Kuşadası’ndaki otellere yerleştirildi.

Kuşadası’nda bir tur şirketinin öncülüğünde sivil toplum kuruluşları ve iş adamları, Ukrayna’da savaş mağduru kadın ve çocuklara yardım eli uzattı. Tur şirketi yetkilileri, savaş nedeniyle Kiev’deki evlerini terk ederek Moldova’nın başkenti Kişinev’e sığınan Ukraynalı kadınlarla temasa geçti. Yetkililer, şirkete ait bir uçağı saat 20.00’de Kişinev Uluslararası Havalimanı’ndan aralarında çocuk ve bebeklerin de bulunduğu toplam 97 kişiyi alarak havalandı. Ukraynalı kadın ve çocukları taşıyan uçak saat 23.00 civarında İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na iniş yaptı. Havalimanında şirket yetkilileri tarafından karşılanan Ukraynalılar, daha sonra otobüslerle Kuşadası’na getirilerek otellere yerleştirildi. Ukrayna’da hayat normale dönene kadar Kuşadası’nda misafir edilecek savaş mağdurlarının yemek masrafları Kuşadası Belediyesi tarafından karşılanacak.

Kuşadası’na geldiği için çok mutlu olduğunu söyleyen Natalia Vandysheva (38), “Ukrayna’da devam eden savaş nedeniyle en çok kadın ve çocuklar mağdur oluyor. Türkiye’ye geldiğimize hala inanamıyorum. Birçok akrabam ile yakın arkadaşım Kiev’de kaldı. Bize yardım eden herkese çok teşekkür ediyorum” diyerek duygularını ifade etti.

1 yaşındaki çocuğuyla Türkiye’ye gelen Inna Konçinko, büyük üzüntü içinde olduğunu söyleyerek, “Evimizi, eşimizi orada bırakmak zorunda kaldık. Bizim savaş istemeyen halkımızı nasıl bombaladıklarını gördük. Anlatılmaz hikayeler yaşadık. Türkiye’ye gelebilmek için yolculuğumuz 2 gün sürdü.” diye konuştu.

2 yaşındaki kızı Maria ile iki gün önce Kiev’den Moldova’nın başkenti Kişinev’e sığınan Yulia Parno (29) “Türkiye’ye geldiğimiz için çok mutluyum. Burada kendimizi güvende hissediyoruz. Kiev’de kalan akrabalarımın güvenliğinde endişe duyuyorum” dedi.

Peninsula Tours Genel Müdürü Fahrettin Çiçek de, “Kuşadası’nda her zaman turist olarak karşıladığımız Ukraynalı kardeşlerimizi maalesef bu kez savaş nedeniyle misafir ediyoruz. Onları Ukrayna’daki hayat normale dönene kadar Kuşadası’nda en iyi şekilde ağırlayacağız. Umarım bu savaş çok uzun sürmez ve bölge bir an önce huzura kavuşur” ifadelerinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla