İncili Gastronomi Rehberi 2022 Mart’ta raflarda!

Türkiye’nin ilk ve tek özgün gastronomi derecelendirme sistemiyle hazırlanan İncili Gastronomi Rehberi’nin dördüncüsü Mart ayında raflardaki yerini alacak. Hazırlık süreci ve ön çalışmaları dikkatle uygulanan değerlendirmeleri sonucunda oluşturulan rehber, yıl boyunca gastronomi dünyasına rehberlik edecek.

Hürriyet ve Karaca iş birliğiyle yayımlanan 2022 İncili Gastronomi Rehberi’nde yer alan restoranlar bu akşam (7 Mart) düzenlenecek etkinlikte açıklanacak, 5 ve 4 İnci sahibi restoranlara plaket verilecek.

Hürriyet yazarı Müge Akgün’ün projenin koordinatörlüğünü yaptığı İncili Gastronomi Rehberi, pandemi şartlarında hiç olmadığı kadar yoğun, zorlu ve uzun bir sürecin ardından hazırlandı. Bu yıl Unesco Yaratıcı Şehirler Ağı’na gastronomisiyle katılan ilk şehir olan Gaziantep de İstanbul, Ankara, İzmir, Bodrum, Antalya ve Bursa’yla birlikte rehbere dahil edildi. Her sene yeni şehirlerin katılımıyla büyümesi amaçlanan İncili Gastronomi Rehberi’nde 594 restoran ve 453 lezzet noktasına yer veriliyor. Kategoriler arasında ayrıca restoran, balık lokantaları, et kebabı sokak yemekleri restoranları, meyhaneler, lezzet durakları, alışveriş noktaları, pandemi şartlarında artan “çevrimiçi alışveriş” üzerinden satış yapan, kalitesine güvenilen alışveriş noktaları da yer alıyor.

“İnci”li İlkeler

Gastronomi Rehberi projesinde görev alacak gizli müfettişler seçilirken restoranlarla herhangi bir özel veya mali ilişki olmamasına özen gösterildi. Yeme içme meraklıları arasından seçilen müfettişlerin puan verdikleri yerlerden görevlerini kesinlikle gizli tutmaları istendi. Etik olmayacağı düşüncesiyle şefler, restoran sahipleri ve işletmeciler müfettiş olarak görevlendirilmediler.

Gönüllü olarak katkıda bulunan 300’e yakın gizli müfettiş, geçtiğimiz yıl ziyaret ettikleri restoranları değerlendirdi. Tasarlanan sisteme göre restoranlar malzeme, lezzet, hizmet, sunum, dekorasyon ve fiyat-kalite dengesi açılarından değerlendirmeye tabi tutuldu. Sistem kapatıldıktan sonra proje ekibinin görüşleri de dikkate alınarak sonuçlara son şekli verildi.

Rehberde bu yıl “Yeni Açılanlar” bölümüyle birlikte 2021’de kapanan restoranlara da yer verildi. Rehberde 6’sı 5 İncili, 75’i 4 İncili, 157’si 3 İncili, 189’u 2 İncili ve 167’si 1 İncili olmak üzere toplam 594 restoran ve 453 lezzet noktası yer alıyor. İnci açılımlarına göre 5 olağanüstü deneyim; 4 mükemmel, 3 çok iyi, 2 iyi ve 1 inci gitmeye değer anlamını taşıyor.

Başarılı yiyecek içecek yazarları, danışma kurulu üyeleri ve gizli müfettişlerin katkılarıyla şeffaf ve tarafsız olarak uygulanan 2022 İncili Gastronomi Rehberi, Mart ayında yiyecek içecek severlere sunuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla