Avrupa destinasyonları turizm vergilerini artırdı

Turistlerin bir destinasyonu ziyaret emek için ödediği ek bedel olan  ve Avrupa’da yaygın şekilde uygulanan turizm vergisi artıyor.

Yeni yılla beraber Avrupa’nın birçok gözde turistik destinasyonları, yeni turizm koanklama vergilerini uygulamaya koydu veya mevcut vergilere düzenleme getirdi.

Turizm vergileriyle hem turist yoğunluğunun önüne geçmek hem şehrin altyapı ve temizlik gibi ihtiyaçlarını iyileştirmek hem de Kovid-19 salgınının neden olduğu ekonomik etkileri azaltmak amaçlanıyor.

FRANSA 

Fransa’da  kişi başına gecelik 20 sent ile 4 avro arasında değişen turizm vergisi yeni düzenlemeyle gecelik 0,75 avro ile 15 avro arasında değişecek.

HOLLANDA

Hollanda’da otel odası fiyatının yüzde 7’sine tekabül eden turizm vergisi yüzde 12,5’e yükseltildi. Böylelikle Amsterdam’ın Avrupa’daki en yüksek turizm konaklama vergisine sahip şehir olacağı tahmin ediliyor.

VENEDİK

İtalya’nın Venedik kentini, günübirlik ziyaret eden turistlerden ise 5 avro ücret alınacak. Günübirlik ziyaretçi ücreti yoğun saatler olarak belirlenen 08.30 ve 16.00 arasında geçerli olurken, ayrıca kente giriş için rezervasyon yaptırılması gerekecek.

İSPANYA

İspanya’nın çeşitli kentleri için yeni turizm vergilerine bakıldığında; Valencia kentinde otel, apartman dairesi, kamp alanı ve pansiyon gibi konaklama tesislerinde kalacak turistlere gecelik 0,50 avro ile 2 avro arasında değişecek turizm vergisi getirildi.

Barselona’da 2012’den bu yana ziyaretçilere uygulanan bölgesel turizm vergisi 3,25 avroya çıkartıldı.

Balear Adaları’nda bulunan Mallorca, Menorca, İbiza, Formentera’daki otellerde konaklayan ziyaretçiler için belirlenen turizm vergisi, 16 yaş üzeri herkes için geçerli olacak ve yoğun sezonlarda 4 avroya kadar çıkabilecek.

PORTEKİZ

Portekiz’in popüler tatil destinasyonlarından Olhao kentinde, nisan ve ekim arasında turistlerden gecelik 2 avro ücret alınacak, kasım-mart döneminde bu ücret 1 avroya düşecek. Vergiden 16 yaşından küçükler ve 7 geceden fazla konaklayan turistler muaf tutulacak.

Faro kentinde, 12 yaş üstü tüm ziyaretçiler mart ve ekim ayları arasında kişi başına 1,50 avro ödeyecek ve bu tutar 7 gece ile sınırlı tutulacak.

 

KAYNAK: AA/Melike Pala

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla