Avrupa’nın ünlü turizm dergisi İzmir’i kapağına taşıdı

Avrupa’nın önemli dergilerinden Atalayar Magazine yeni turizm sezonu öncesinde İzmir’i kapağına taşıdı.

İzmir yeni turizm sezonu öncesi Avrupa’da kendini gösterdi. İzmir, İspanya kökenli Atalayar Magazine 39. sayısına kapak oldu. İngilizce, İspanyolca ve Fransızca yayın yapan dergi, 7 sayfasını turizm olanakları ve kültürel değerleri hakkında İzmir’e, 6 sayfasını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer röportajına ve bir sayfasını da Avrupa Gazeteciler Birliği’nin (AEJ) İzmir Gazeteciler Cemiyeti ile işbirliğine ayırdı.

“İzmir, tarih ve modernite”

Atalayar Baş Editörü ve Avrupa Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Javier Fernandez Arribas tarafından hazırlanan yazının başlığı “İzmir, tarih ve modernite”. Arribas yazısında, İstanbul mitinin ve Doğu ile Batı arasındaki medeniyetlerin ve kavşakların üstünde, Türkiye’nin turistlere çok fazla olanak sunduğunu hatırlatarak, “8.500 yıllık tarihe sahip İzmir, Neolitik Çağ’dan günümüze insanlık tarihinin tüm adımlarını deneyimlemenizi sağlıyor” şeklinde anlatımlarda bulunuyor. İzmir’in “evrensel edebiyatın mücevherleri İlyada ve Odysseia’nın yazarı Homeros’un doğum yeri olarak kabul edildiği” ni aktaran Arribas, İzmir’in havasını, iklimini, insanını, doğasını ve kültürel mirasını vurguladığı yazısında, UNESCO Dünya Mirası Asıl listesindeki Bergama ve Efes ile UNESCO Geçici Listesi’ndeki Kemeraltı ve Gediz Deltası’ndan ayrıntılı bir şekilde bahsediyor. Arribas, İzmir’i ticaret yolları ve farklı kültürlerin buluştuğu bir bağlantı noktası şeklinde anlatarak İzmir halkını ticaretin, demokrasinin, tıbbın, felsefenin, Akdeniz gastronomisinin, inancın kökeninin yaratıcısı ve destekleyicisi şeklinde tarif ediyor.

Başkan Soyer’e 6 sayfa

Arribas, İzmir dosyasında Başkan Soyer ile yaptığı röportaja da yer veriyor. “Dünyada şehirleri dirençli hale getirmeliyiz” başlıklı röportajda İzmir’in Akdeniz’deki öneminden turizme, pandemiden ekonomik krize, ulusal siyasetten Avrupa Birliği’ne kadar pek çok konuya değiniliyor. Başkan Soyer’in röportajda öne çıkan sözleri arasında şunlar yer alıyor: “Doğayı bir kaynak olarak görmek zorunda değilsiniz. Doğayla uyum içinde olmalıyız, ona saygı göstermeliyiz. Bu bakış açısına sahipseniz, ekonomi ve ekoloji arasındaki çatışma sona erer.”

Eylül’de İzmir’e gelmişlerdi

Dosyaya imza atan Javier Fernandez Arribas’ın da aralarında bulunduğu İspanya’nın önde gelen basın kuruluşlarından gazeteciler, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Prof. Dr. L. Doğan Tılıç’ın öncülüğünde düzenlenen, ancak pandemi nedeniyle çoğu çevrim içi yapılan uluslararası “Turizmi haberleştirmek: Kentler ve Kültürler Arasında Köprüler Kurmak” çalıştayının son halkası için geçen Eylül’de İzmir’i ziyaret etmişti. Gazeteciler, ziyaret sırasında İzmir’in UNESCO alanlarını gezmiş, çalıştay kapsamında yayımlanan “Turizmi Haberleştirmek: Sevmek tanımakla başlar” kitabını tanıtmış, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi ile buluşmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla