BARSELONA SAKİNLERİ AŞIRI TURİZMLE MÜCADELE EDİYOR

İspanya’nın futbol, kültür ve turizm kenti Barselo­na aşırı turizm sebebiyle  ilginç bir protesto gösterisine ev sahipliği yaptı. 

Protesto gösterisine, başını “Turizmde Küçülme Mahalle Meclisi” (ABDT) adlı bir der­neğin çektiği 170’e yakın yerel örgüt destek verdi. ABDT “20 bin” dese de, Barselona poli­sine göre, 3 bine yakın protes­tocu sokaklara dökülüp, “an­ti-turist” yürüyüşü düzenledi.

Açılan pankartlarda “De­fol turist,” “Turist evine dön,” “Barselona satılık değildir,” “Ev bulamıyoruz, her yer Airbnb,” “Yeter! Turist limiti getirilsin,” “Turizm kenti öldürüyor.” ifadeleri yer aldı.

Yürüyüş sonrası protesto­cular, yeni bir turizm mode­lini içeren 13 öneriyi açıkladı. İşte öneriler:

  • Havaalanındaki altyapı­yı genişletme planlarının geri çekilmesi ve Barselona Lima­nı’ndaki kruvaziyer terminal­lerinin sayısının ortadan kal­dırılıncaya kadar aşamalı ola­rak azaltılması,
  • Ruhsatlı ve kaçak turist apartmanlarının ortadan kal­dırılması ve şehirdeki konak­lamanın azaltılması,
  • Kamusal alanın meta ol­maktan çıkarılması ve büyük etkinliklerin sınırlandırılması,
  • Yerel ticaretin korunma­sı, turizm sektörü çalışanları­nın çalışma ve ücret koşulları­nın iyileştirilmesi ve turizme yönelik kamu finansmanının durdurulması,
  • Turizm endüstrisinin ka­mu hizmetlerinden faydalan­masının durdurulması,
  • Geriye kalan turizm sek­törünün bir kısmının dönüş­türülmesi…

Önerilerin sıralandığı basın açıklamasından sonra da tüm dünyada ilgi ile izlenen saldı­rı düzenlendi. Protestocular renkli su tabancaları ile kafe­lerde oturan turistleri “vur­du.” Yüzlerce turist sırılsıklam oldu. Gülümseme ile başlayan su saldırıları, bir noktadan sonra bazı otel ve restoranla­rın önünde turist-protestocu itiş kakışına döndü. Polis, tar­tışmalar kavgaya dönüşme­den müdahale etti.

 

KAYNAK: DÜNYA GAZETESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla