‘Çeşme Turizm Bölgesi’ projesinin detayları açıklandı

Üç üniversite, sanat, gastronomi, sağlık, ekoloji ve hayvanlar gibi 10 temalı köy, 200 dönümlük bir film platosu, Ege’nin en büyük müze ve kütüphanesi, 180 tenis kortu, 11 golf sahası, spor ve fuar alanları, 200 butik otel, yat limanı ve marinaların yer aldığı ‘Çeşme Turizm Bölgesi’ projesinin detayları açıklandı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, projeyle ilgili konuşurken, Ege’nin turizmdeki payını yüzde 20’lere çıkarmak istediklerini belirtti.

Yatak sayısının azlığı, Avrupa’ya direkt uçuşların olmaması ve sezonun 3-4 ay ile sınırlı olması sebebiyle İzmir turizmden hak ettiği payı alamamaktadır. Bakan Ersoy, bu proje ile 12 ay boyunca turizmin olacağını ve İzmir’in direkt uçuşlarla tüm dünyaya bağlanacağını bildirdi. Yapılacak 200 otelde 55 bin yatağın daha hizmete açılmasıyla 10 milyon turistin Ege için hayal olmaktan çıkacak.

Toplam 45 bin dönüm alanda 15 milyar dolarlık yatırımla yapılacak ve 100 bin kişiye istihdam sağlayacak projenin detaylarına bakıldığında oldukça cazip planlar karşımıza çıkıyor. Mesela gastronomi köyünde, akademisyenler, işletmeler ve alaylı aşçılar bölgenin mutfağı üzerine araştırmalar yaparak Ege mutfak kültürünü dünya gastronomisinin gündemine taşıyacak bir gastronomi üniversitesi kurulacak. Sanat köyünde dünya standartlarında kültürel ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapacak bir gösteri sanatları ve kongre merkezi olacak. Bu köyde ayrıca bir mimarlık ve güzel sanatlar üniversitesi, dev bir kütüphane ve Ege’nin en büyük müzesi de yer alacak.

Kurulacak tarım kooperatifi, yarımadanın Çeşme kekiği, Çeşme kavunu ve anason gibi ürünlerini tarım alanlarında yetiştirecek. Ayrıca sakız bahçeleri ve sakız işleme tesisleri kurulacak. Bakan Ersoy, akıllı şehir olarak kurulacak Çeşme Turizm Bölgesi’nde ilk işletmelerin 2025 yılında gerçekleştirilebileceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla