Çocukluk hayali, Çocukların hayali oldu.

Çocukluk hayaliniz neydi? Benimki evimizin toprak damında sırt üstü uzanıp gökyüzüne bakarken, sis izi bırakarak her gün sabah 11’de geçen uçağın içinde olmayı hayal ederdim.

Size bu hafta kendi için değil tüm çocuklar için hayali olan güzel yürekli bir insandan bahsetmek isterim. Çocukların ve hepimizin hayal ettiği Muhsin Abiden; İş insanı Muhsin Şaşmaz’dan

Kafkas göçmeni bir ailenin Muşun bir köyünde yoksulluk ve yoklukla geçen çocukluğunda hayal ettiği bir oyuncağı asla olmadı. Aslında onun döneminin bütün çocukların oyuncağı olmadı. Karpuz kabuğundan ve şeker pancarından kendilerine oyuncak yapan zorlu Bir jenerasyondan geliyor Muhsin abi

Bizim oradalar hayallerde o bölge imkânsızlıkları kadardı o zamanlar, yani herkes doktor mühendis olmayı içinden hayal eder, büyüyünce ne olacaksın diye soranlara öğretmen, hemşire polis denilebilirdi ancak. Cevaplarında, en sevdiği oyuncaklardaki süper kahramanların paravan mesleklerini hayal edemezsin. Yoktu zaten.

Çünkü o coğrafyada en üst meslekler Öğretmenler, polis ve hemşirelerdi, doktorlar hakimler savcılar kaymakamlar ise başka şehirlerden gelen doğu görevindeki mecburi hizmet verenlerdi. Görevleri bitince giderlerdi. Onlar gibi olabileceğimiz asla hayal edilemezdi. Vali ise; o devletti zaten bize çok uzaktı o zamanlar.

Peki iş adamı ya da zengin olabilir miydik, imkânsız etrafımızda hiçbir örnek yoktu.

Muhsin abi adeta imkansızı başaran sayılı evlatlarındandır o bölgenin, adeta tırnakları ile kazıdı ve Bursa’ya yerleşerek, başarılı bir iş adamı olarak içindeki en büyük uhdeyi gerçekleştirmenin hayallerini yeniden kurmaya başladı.

Musin Abi, “Köyde biz oyuncak diye karpuz kabuğuna ip bağlayıp gezerdik. Hep hayal ederdim. Birisi olsa da gelip bize oyuncak dağıtsa ne güzel olur diye. Tabii birisi gelip bize oyuncak dağıtmadı. Bende kendi kendime söz verdim. Eğer bir gün imkânım olursa çocuklara oyuncak dağıtacağım. Çünkü çocukların oyuncaksızlığını ben çok iyi biliyorum. Bugün de artık o gün ve Allah bize nasip etti, böyle bir proje yaptık. Yine projemiz için çevremizdeki dostlarımızdan da yardım alıyoruz” dedi.

Çocukluğun da hayal ettiği oyuncakları günümüzde de hala o imkansızlıkları olan çocukları oyuncakla buluşturmak için, bir karavan aldı ve içini oyuncaklarla doldurdu. Çocukluğu geçen köye gitti ve tüm çocukları oyuncaklara kavuşturdu. Sadece Muşta değil Bursa ve Türkiye’nin birçok yerinde özellikle oyuncağa uzak çocuklara ulaşıyor Muhsin abi.

Çocukluk hayali, artık çocukların hayali oldu. Muhsin Şaşmaz’ın, oyuncaktan uzak her çocuk bir gün Muhsin Abinin Karavanı bize de gelir mi diye? Yüreğine sağlık vicdanlı ve güzel insan,

Ucundan tutuğunuzda dünyayı daha da güzelleştirmek hiç de zor değil. İstemek lazım

Aslında benim de hayalim acaba bizim mahalleye de gelir mi Muhsin Abinin Oyuncak Karavanı diye!

Darısı bizim de başımıza

Orhan Genceli

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla