İranlı turistler 3 günlük tatil için Van’a akın etti!

Ülkelerindeki 3 günlük resmi tatili değerlendiren İranlı turistler, Van’a akın etti. İlk gün 5 bin kişi giriş yaptı, oteller yüzde yüz doldu.

İran ile en uzun kara sınırına sahip olan Van, özellikle İranlı turistlerin gözdesi. 2 yıl süren pandemi döneminde şehre gelemeyen İranlı turistler bu yıl tatil rotalarını tekrar Van’a çevirdi. Ülkelerindeki 3 günlük bayram tatilinden yararlanmak isteyen çok sayıda İranlı, kara yoluyla Van’ın Saray ilçesine bağlı Kapıköy Sınır Kapısı’na girdi. Şehre gelenlerden dolayı oteller neredeyse yüzde 100 doluydu. Havaların ısınmasıyla gün içerisinde şehrin tarihi ve turistik yerlerini ziyaret eden İranlılar, alışveriş yaparak esnafın can damarı oluyor. Esnaf ise turistlere daha iyi hizmet sunabilmek için Farsça bilen personel istihdam ediyor.

Van Otelciler ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yüksel, İranlı turistlerin gelmesiyle şehirde ciddi bir hareketlilik olduğunu ve bunun esnafa da büyük ölçüde yansıdığını dile getirdi.

Yüksel, yaşanan yoğunluktan dolayı çok mutlu olduklarını ifade ederek “İran ile Türkiye yüzyıllardır kardeş ülke olarak yaşamaktadırlar. Örf, adet ve akrabalık bağlarıyla bunu bütünlüyorlar. İranlıların ilk tercih ettiği ülke Türkiye ve ilk tercih ettikleri şehir ise Van’dır. Tatillerini burada geçiriyorlar. Van halkı için İranlı turist velinimettir. Van’a gelen turistlerin yüzde 80’ini İranlı turistler oluşturuyor. Şu anda da yoğun bir şekilde geldiler. İlk gün itibariyle yaklaşık 5 bin kişi geçiş yaptı. Geçişler devam ediyor. Otellerin doluluk oranı şu anda yüzde yüz. Başka yerden gelenlerin yer bulamayacağı durumda şu an. İran’da tatil olduğu zaman en yakın il ve fiyat avantajıyla hem turizm tesisleri hem de alışveriş açısından en avantajlı kent Van. Bu nedenle İranlı turistler en fazla Van’a geliyorlar. Sadece İranlı turistleri değil herkesi Van’a davet etmek istiyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla