Kapadokya, Global Jeopark olmak için UNESCO’ya başvuruyor

Nevşehir, Kapadokya Jeoparkı ile Türkiye’nin ikinci UNESCO Global Jeoparkı olma çalışmalarına hız verdi.

Nevşehir’in 5 bin 485 kilometrekarenin tamamını kapsayan ve Hacıbektaş, Gülşehir, Derinkuyu, Acıgöl, Çatalkaya ve Kozaklı gibi 118 noktayı içeren Kapadokya Jeoparkı’nın başvuru dosyası en geç Ekim ayında UNESCO’ya sunulacak.

Türkiye’den Kapadokya Jeoparkı’nın, jeolojik, jeomorfolojik, biyolojik ve kültürel mirasın korunması, sürdürülmesi ve yerel halkın sahiplenerek ekonomik kalkınmasının sağlanmasını amaçlayan UNESCO Küresel Jeopark ağına dahil edilmesi için devam eden çalışmalara hız verildi.

Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberinde, Kapadokya Jeoparkı Bilimsel Koordinatörü Doç. Dr. Ahmet Serdar Aytaç, başvuru dosyasının en geç Ekim ayı sonuna kadar UNESCO’ya gönderileceğini söyleyerek, yapılan çalışmaları ve mevcut durumu şu ifadelerle açıkladı:

“Kapadokya Jeoparkıyla UNESCO Global listesine girerek turizmi Nevşehir ilinin bütününe yaymayı böylece yöre halkının sosyo ekonomik kültürel kalkınmasını hedefliyoruz. Jeoturizm ve jeoparklar birer kırsal Turizm alanlarıdır ve 2 bin ila 2 bin 500 metrekare büyüklüğünde olmalarına karşın biz Nevşehir ilinin tamamını içine alacak şekilde, 5 bin 485 kilometre karelik alanın global jeopark ilan edilmesi için hazırlıklarımızı yürütüyoruz. Bu alan içinde jeolojik ve jeomorfolojik geçmişin izlerini taşıyan 118 nokta tespit edildi. Bunların tamamı aşamalı şekilde turizme açılacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla