Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 5 yıllık stratejik planı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yayımladığı 2024-2028 stratejik planında, turizmin gelişimine yönelik atılacak adımlara yer verildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayımlanan 2024-2028 stratejik planında turizmin iklim değişikliği üzerindeki etkileri ele alındı.  Milliyet’ten Meltem Güneş’in haberinde plana göre, iklime uyumlu turizm gelişim mevzuatı çalışması yürütüleceği belirtildi. Bu doğrultuda; Mavi Bayrak sayısının yükseltilmesi için ilgili paydaşlarla iş birliğinin artırılacağı ve Mavi Bayrak potansiyeli olan plajların tespit edileceği kaydedildi. Bu amaçla yüzme suyu mikrobiyolojik analizleri numune nokta sayısı artırılacak.

Plana göre, büyüyen turizm pazarında “Türkiye” markasının değerinin yükseltilmesi için dijital kanallara ağırlık verilerek yapay zekanın kullanıldığı  çalışmalar yürütülecek.

Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısının 5 yıl içinde 56,7 milyondan 77 milyona yükseltilmesi planlanıyor. Bu yıl 54,3 milyar olan turizm gelirinin ise 2028 yılında 100 milyar dolar, ziyaretçi başı gecelik gelirin de 139 dolara çıkacağı öngörülüyor.Turizm amaçlı kiralık konut sayısının ise bu yıl 20 bin, 2028’de 40 bin olması hedefleniyor.

Kültür varlıklarına yönelik araştırma ve koruma faaliyetleri kapsamında Türk- İslam Dönemi kazı ve araştırma çalışmalarına, kaçak kazı riski olan ve kaçak kazıların yoğun olduğu bölgelerde öncelik verilecek. Kaçakçılığın önlenmesine yönelik farkındalık artırıcı çalışmalar yapılacak. Müzecilik faaliyetlerinde de teknolojinin etkin kullanılması sağlanacak. “turkishmuseums” web sayfasında bulunan “Müze Memnuniyet Anketi” üzerinden alınan veriler analiz edilecek ve gerekli düzenlemeler yapılacak.

 

Kaynak: Milliyet-Meltem Güneş / ANKARA 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla