‘Oteller Projesi’ Basmane’de başlıyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Konak ile Kadifekale arasındaki tarihi aksı yeniden canlandırma hedefi doğrultusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi, Basmane’deki 6 tarihi yapının restorasyonunu başlatıyor. Proje ile bölgenin tarihi dokusu ortaya çıkarılacak, bölgenin çekiciliği artacak ve turizm canlanacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Konak-Kadifekale aksında düzenleme çalışmalarına yeni bir proje ekleniyor. Kentin kültürel ve tarihi zenginliğini oluşturan tarihi yapıların korunması, gelecek nesillere aktarılması ve turizme kazandırılması için çalışmaya başlayan Büyükşehir Belediyesi, Basmane Pazaryeri Mahallesi’nde aralarında Tevfik Paşa Konağı’nın ve ünlü yazar Tarık Dursun K’nın bir süre yaşadığı evin de bulunduğu 6 tarihi yapıyı restore edecek. Yakın bir zamanda başlayacak olan restorasyon çalışmaları 31 milyon 880 bin liraya mal olacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Antik Smyrna Agorası kazı alanın güneyindeki giriş yapısını sağlamış, Havra Sokak ve 848 Sokak yenilenmiş, Azizler Sokak ve Basmane’nin kalbi olan Hatuniye Meydanı da düzenleme çalışması yapmıştı.

19. yüzyıl geleneksel İzmir evlerinin farklı örneklerinin karşı karşıya konumlandığı Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Basmane Bölgesi Pazaryeri Mahallesi’ndeki tarihi caddeye hayat veriyor. 945 Sokak’ta günümüze kadar gelen ancak korunmadığı takdirde yıkılacak olan tarihi ve tescilli Osmanlı dönemi konutları, yapılacak restorasyon çalışmaları ile konaklama ve günübirlik gezilere açılacak. Avlulu binalar aynı zamanda kafe, restoran ve kahvaltı salonu olarak da hizmet verecek. Basmane bölgesinin en büyük tarihi yapılarından biri olan Tarkem’e ait olan Tevfik Paşa Konağı, restorasyon çalışmalarının ardından konaklama olarak yaşatılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla