Temmuz’da Alanya yüzde 90 doluluğa ulaştı

Alanya’da turizm işletmeleri Haziran ayını yüzde 60 dolulukla tamamlarken, Temmuz ayında yüzde 90’a ulaştı.

Antalya’nın Alanya ilçesinde turizm hareketliliği başladı. Haziran ayını yüzde 60 dolulukla tamamlayan oteller Temmuz ayında yüzde 90’a ulaşırken Alanya Turistik Otel İşletmecileri Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Şili konuya ilişkin, “Hem yurtdışı talebi hem de iç pazar talebiyle önümüzdeki iki ayı da net görüyoruz ki bölgemiz dolu dolu bir sezon yaşayacak” ifadelerini kullandı.

Alanya’da Haziran ayını yüzde 60 doluluk oranıyla tamamlayan turizm işletmeleri, Temmuz’da rezervasyonlarla yüzde 90 ve üzeri doluluk oranına ulaştı. Ana kaynağı iç pazar olan Alanya turizmi, dış pazar için de umutlu. ALTID Başkanı Burhan Şili, Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olduğunu ve bunun tatilcilerin kalış süresini yükselttiğini belirterek, “Tatilin 9 güne çıkmış olması da kalış gün sayısının uzaması anlamında bir etkisi var. Bu yıl iç pazardan talep kesilmedi. Bizim kriz veya normal dönemlerde ana pazarımız iç pazardır. Alanya bölgesi adına bunu özellikle söylüyorum. Çok ciddi talep alıyoruz. Hem bayram döneminde hem de Türk insanının 15 Haziran-30 Ağustos tarihleri arasında tatil yapma alışkanlığıyla doğru orantılı bölgede ortalamada yüzde 30 gibi iç pazar talebi mevcut” açıklamasını yaptı.

Rusya ve Ukrayna pazarlarının Alanya turizmine büyük katkısı olduğunu belirten Şili, savaşın bölgedeki turizm yansımalarından da etkilendiklerini söyledi. Dolu bir sezon olacağının altını çizen Şili, “Doluluklarımız anlamında belirli sıkıntılar yaşadık. Bugün gelinen noktada Avrupa pazarında geçmiş dönemlere oranla ciddi artışlar söz konusu. Son iki yıldır hiç olmayan İngiltere ve Hollanda pazarının devreye girmiş olması ve diğer kaynak pazarlarımızdan talebin artıyor olması hasebiyle hem yurtdışı talebi hem de iç pazar talebiyle önümüzdeki iki ayı da net görüyoruz ki bölgemiz dolu dolu bir sezon yaşayacak” şeklinde konuştu.

Burhan Şili konuşmasını, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle artan maliyetlerin fiyatları etkilediğini belirterek,, “Bu sene maliyetler anlamında savaş ekonomisi nedeniyle bizim iç pazar ve dış pazarda vereceğimiz fiyatlarda artış söz konusu. Savaşın sona ermesiyle tekrar normale dönmesini bekliyoruz. Bu noktada dikkatli fiyat vermek, dikkatli davranmak zorundayız. Burada amaç tesislerin çok karlı çalışması değil. Burada amaç başa baş karlılık oranda sağlayarak işin devamlılığını sağlamak. Bu anlamda hem iç pazardan gelen hem yurtdışından gelen misafirlerimiz anlayış gösteriyorlar. Elimizden gelen çabayı gösteriyoruz” sözleriyle tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla