Turizmcilerden Rusya ve Ukrayna pazarları için kötü haber

Ukrayna-Rusya savaşının turizm üzerindeki etkileri konuşuldu.

Rusların Ukrayna’ya saldırmaları sonucunda satın alma güçlerini kaybedeceklerini ve turistik harcamalarını azaltacaklarını öngören turizmciler, Cumhuriyet’ten Ali Can Polat’a görüşlerini aktardı.

“Asıl iptaller savaştan sonra başlayacak”

Rezervasyonlarda yavaşlamalar başlarken asıl iptallerin savaştan sonra olacağını belirten Küçük Otelciler Birliği Başkanı Ertan Ustaoğlu, “İşin ekonomik ve psikolojik boyutu o zaman ortaya çıkacak. Ukrayna’dan gelecek ekim ya da kasım ayına kadar hareketlenme olmaz artık. Rus pazarı da savaş sonrası Rusya ekonomisi ve halkının alım gücüne bağlı olacak.” şeklinde açıklamada bulundu.

“Bu iki pazarı unutalım artık”

Kamunun yeni pazarlar için çalışması gerektiğini söyleyen Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği Başkanı Ramazan Bingöl, “Umarım yanılırım ama maalesef bu savaşın uzayacağı aşikâr. Ukraynalılar büyük bir yıkım yaşıyor, Ruslar da ekonomik yıkım yaşayacaklar. Bu iki pazarı unutalım artık. Turizm Bakanlığı acilen yeni pazarlara dönük çalışmalar yapmalı ve nitelikli turistleri çekmeliler.” ifadelerini kullandı.

Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği Başkanı Kaya Demirer, Rusya’nın ekonomisini canlı tutmak için vatandaşlarının başka ülkelere seyahat etmemesi için propaganda yaptığını, Ukrayna ile beraber Rus turistlerde de büyük kayıpların yaşanacağını söyledi. Demirer, çatışmaların Mart ayı sonuna kadar kalıcı olarak durması halinde Avrupalı turist şansının devam ettiğini de belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla