Turizme 50 milyarlık destek açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, döviz kazandıran turizm faaliyetlerine 50 milyar liralık destek sağlanacağını açıkladı.

Esnaf ve sanatkarlarla düzenlenen iftar programında açıklamalarda bulunan Erdoğan, döviz kazandıran firmalara yüzde 9’a varan faiz oranıyla uzun vadeli TL kredi finansmanı sağlanacağını duyurdu.

İhracata yönelik yatırımlar ve döviz kazandıran turizm faaliyetleri ile ilgili güzel haberi katılımcılarla paylaşmak istediğini söyleyen Erdoğan, şu ifadelerde bulundu:

“İhracata dönük yatırımlara yerli makine kullanımı, kısmi yurt dışı finansmanı ve bölgesel teşviklere ilave olarak yıllık yüzde 9’a varan faiz oranıyla Türk lirası cinsinden uzun vadeli finansman imkanı getiriyoruz. Benzer bir uygulamayı turizm sektöründe de hayata geçirerek, döviz kazandırıcı hizmet veren firmalara yüzde 9’a kadar inen faiz oranlarıyla uzun vadeli Türk lirası finansmanı sağlıyoruz.

Proje finansmanı prensipleriyle harcama mukabili ve belge karşılığı kullandırılacak bu krediler için 100 milyar lirası ihracat, 50 milyar lirası turizm için olmak üzere toplamda 150 milyar liralık bir kaynak ayırdık. KOBİ’ler için 250 milyon lira, KOBİ dışı firmalar için 1,5 milyar lira limiti olan yüzde 9’a varan yıllık faiz oranı ve 2 yılı ödemesiz 3 ila 10 yıl arası vade ile kullandırılacak bu kredi paketinin sektörlerimize hayırlı olmasını diliyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla