‘Türk işçi’ çözümü de Almanya havalimanı kaosuna etki etmedi

Almanya havalimanlarındaki kaosu sonlandırmak için Türkiye’den geçici sözleşmeli personel alımı sürecinde yeterli başvuru yapılmadığı belirtildi.

Almanya’da havalimanlarındaki personel eksikliğine geçici çözüm olarak başta Türkiye ve Balkan ülkeleri olmak üzere sınırlı süreli sözleşme ile 2 bine kadar taşeron işçi alınması planlansa da Türkiye’den yeterli başvurunun olmadığı kaydedildi.

Alman Havalimanları Birliği (ADV) Başkanı Ralph Beisel, Türkiye’den beklenen başvuruların olmadığını, havalimanlarında durumun normalleşmesinin Ekim ayına kadar sürebileceğini söyledi.

BBC Türkçe’nin Deutsche Welle Türk Servisi’nin haberine göre, Frankfurt Emniyet Müdürlüğü sözcüsü, Frankfurt Havalimanı’nda çalışmak için Türkiye’den herhangi bir başvuru dosyası almadıklarını söyledi. Ayrıca Berlin, Düsseldorf ve Münih havalimanları için de henüz başvuru yapılmadığı belirtildi.

Öte yandan havacılık sektörünün işe alımların hızlandırılması için sicil kontrol sürecinin hızlandırılması talebi resmi makamlar tarafından kabul edilmedi.

Hükümet, özellikle bagaj ve check-in işlemlerinde istihdam edilmesi beklenen yabancı personel için çalışma ve oturma izni süreçlerinin hızlandırılacağını, fakat güvenliğin sağlanması adına adayların ilgili sicil kontrollerine tabi tutulacağını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla