Kastamonu’da doğada yeniden doğuşun örnek deneyim tasarım projesidir “İksir Town Resort”

Oteller ve turizm destinasyonlarının en önemli sorunudur deneyim tasarımı genel olarak kopyala yapıştır konseptler tarihten doğadan ve o destinasyonun özelliklerinden uzak otel ve turizm yatırımlarına 2010 yılında Turizme kapılarını açmış muhteşem bir “Deneyim Tasarımı” sadece bir otel olmayan üniversitede ders niteliğinde adeta bir yeniden doğuş kasabasından bahsedeceğiz size;

İksir Aydın – Duygu Ece Aydin

İkinci kuşak Kadın girişimci yönetiminin iş başında olduğu işletmede, artık Duygu Ece Aydin iş başında, Duygu hanım Galatasaray Üniversitesi Mühendislik ve Teknoloji Fakültesi mezunu yani bu muhteşem deneyim tasarımı otel ikinci kuşakta da emin ellerde. Her geçen yıl yeni deneyimler eklenen otelin hikâyesi ise filimlere konu olabilecek bir rüyanın gerçekleştirilmesi gibi;

Matematik Öğretmeni İksir Aydın emekli olunca, ailesiyle birlikte, doğası, tarihi, kültürü, gastronomisiyle çok özel olan doğduğu topraklar Kastamonu- Daday’da yatırım kararı alır. Bölgenin mimari özelliklerine sahip, 1926 yılında yapılan bir konak satın alınır ve aslına uygun olarak restore edilir. İksir Hanım Konağı’nın yanı sıra ek bina yatırımları, Samanlık Restoran, Toplantı Salonları, Sağlıklı Yaşam Merkezi ve Binicilik Tesisleri ile ‘İksir Resort Town Yaşam ve Tatil Kasabası’ 2010 yılında kapılarını Dünya turizmine açar. Tarih, doğa, kültür, doğal beslenme, yöresel lezzetleri ve 50 çeşit aktivitesiyle oksijen cenneti Daday’da, turizmin geleceğinin sihirli İksir’le olacağını düşünür.

İksir Resort Town Yaşam ve Tatil Kasabası’nın misafirlerine ikram ettiği, kahvaltı ürünleri, sebze ve meyvelerin bir kısmı tesisin yakınında olan İksirli Çiftlik’te yetişmektedir. El değmemiş, oksijen deposu ormanlardan toplanan ürünler pekmezler, marmelatlar, reçeller, şuruplar, çevrenin orman çiçekli balları, dağ kekikleriyle beslenmiş hayvanların sütleriyle yapılan tereyağları, sadece bölgede yetişen üryani eriği, siyez bulguru, serbest gezen kümes hayvanlarının leziz etleri, en doğal ürünlerle üretilen tarhanalar, erişteler ve daha pek çok sağlık ve doğallık dolu ürünü paylaşmak üzere Türkiye’ye sofralara ulaşması hem Daday’da hem de İstanbul bir Dükkân kurarak tüketiciye ulaştırır.

İksirli Çiftlik, İksir Ailesinin ürettiği ürünlerin yer aldığı, dileyen misafirlerin üretim zamanlarında otel çalışanları ile beraber ürünleri doğadan toplaması, ayıklaması, pişirmesi, turşularını kurması, reçellerini, marmelatlarını, pekmezlerini, tarhanalarını yapması kısaca üretim süreçlerine de dahil olması arzusu ile vardır. Üretimin keyfini, zorluğunu yaşamak, doğaya bir parça daha yaklaşabilmek, yediğimiz ürünlerin süreçlerine tanık olmak, yemek istediğimizi üretmek İksirli Çiftlik’i var eder.

İksir Hanım Konağı’nın yanı sıra ek bina yatırımları, Samanlık Restoran, Toplantı Salonları, Sağlıklı Yaşam Merkezi ve Binicilik Tesisleri ile ‘İksir Resort Town Yaşam ve Tatil Kasabası’ 2010 yılında kapılarını Dünya turizmine açar. Tarih, doğa, kültür, doğal beslenme, yöresel lezzetleri ve 50 çeşit aktivitesiyle oksijen cenneti Daday’da, turizmin geleceğinin sihirli İksir’le olacağını düşünür.

İksir hanım sadece otelle kalmaz Kastamonu’nun zengin doğası, meyve, mantar, ot türleri, siyez buğdayı, lezzetli ürünleri yerel halkla birlikte üretir ve İksirli Çiftlik ile tüm Türkiye’ye sofralara ulaşması hem Daday’da hem de İstanbul bir Dükkân kurarak tüketiciye ulaştırır.

Yaptığı başarılı hikayesi ile; 2014 yılında Yöresinde Fark Yaratan Kadın Ödülü alan İksir Sema Aydın Kastamonu ve Daday’ın turizm alanında gelişmesi ve bilinirliğinin artmasını yürekten isteyen ve elinden gelen her türlü çabayı göstererek hayalini kurduğu tesisi ile yöresinde fark yaratmayı başarmış örnek bir kadın ve annedir. Aydın’ın Yaşam Kasabası’nda “Doğaya ve İnsana Saygı” felsefesinden yola çıkarak hazırlanan ‘Yaşam İksiri Formüllü’ ile her misafirin kendi tatil arzularını fazlasıyla gerçekleştirecekleri yeni bir deneyim kazanarak evlerine mutlu dönebilecekleri bir tatil sunmak amaç ediniliyor. Ayrıca, tesislerinde turizm bilincinin oluşması başta olmak üzere konusunda uzman kişiler eşliğinde kültür-sanat, fotoğrafçılık, mantar türleri gibi eğitim seminerleri düzenleniyor.

Bununla kalmayıp gençlerin meslek edinmeleri ve mesleksel gelişimlerini desteklemek için Kültür Turizm Bakanlığı onaylı turizm mesleği sertifikaları edinmelerine de sponsor oluyor. İksir Sema Aydın’ın kurduğu tatil Kasabası’nda sürdürülebilirlik bilinciyle hareket ediliyor; tüm gıda ürünleri ve kültürel ürünler yöre pazarından temin edilirken aynı zaman da yöre kadınlarına özel ürün siparişleri verilerek bölge ekonomisine katkı sağlanıyor. Bununla da yetinmeyip yöresel ürünlere olan talebin artmasından dolayı www.iksirliciftlik.com  web sitesi ile yurt içi ve yurtdışı olmak üzere birçok yere satışlar gerçekleştiriliyor. Kuruluşunun sadece ilk 5 yılında 2 bin yabancı 80 bin yerli misafire ev sahipliği yapmış olan İksir Resort Town ve Yaşam Kasabası, sahip olduğu donanımsal alt yapısı ile Karadeniz Bölgesi’nin en büyük binicilik tesisine sahip. Sebze-meyve yetiştirilen 200 dönümlük arazisi ile bölgenin ekonomisine ve turizmine katkı sağlamaya devam ediyor.

Kurban bayramı planı yapmadıysanız ne duruyorsun tabii yer kaldıysa 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla