Otel Personeli Yıltaş’ın iflasını istedi

Uzun yıllar İstanbul Ticaret Odası’nın başkanlığını yapan Mehmet Yıldırım’a ilişkin Yıltaş İnşaat Turizm AŞ’nin iflasını istendi. Şirkete karşı açılan davanın gerisinde ise, Yıldırım’a ilişkin otelde çalışan emekçilerin alacakları yer aldı.

İstanbul Anadolu 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen dava, mahkeme kararı ile alacaklı pozisyona gelen 10 personel ismine açıldı. Dava evrakına nazaran, otelin değişik ünitelerinde çalışan 80 kadar emekçi, 3 yıl evvel, alacakları ödenmeden işten çıkarıldı. Emekçiler, biriken maaşları yanı sıra kıdem ve ihbar tazminatlarının ödenmediğini öne sürerek iş mahkemelerinde dava açtı. Her bir çalışanın başka ayrı açtığı davada, mahkeme, şirketi haksız buldu. Mahkeme kararlarında, emekçilerin tazminatlarının faizi ile ödenmesine hükmedildi.

EVVEL İCRA TAKİBİ

Çalışanlar, mahkemeden aldıkları olumlu kararlar sonrası, ödemelerinin yapılması için şirket yetkilileri ile görüştü. Lakin olumlu bir karşılık alınamadı. Çalışanlar bu sefer, mahkeme kararı ile icra takibi başlattı. Şirket, yapılan takiplere itiraz etmedi. İcra takipleri sonrası geçen aylarda otelde haciz süreci dahi yapıldı. Tutanak altına alınan eşyalar, otelde yeddi emin olarak bırakıldı. Yapılan haciz süreci sonrası da bir sonuç elde edemeyen çalışanlar bu kere, direkt iflası istemi ile dava açtı. 10 personel ismine açılan dava dilekçesinde imzası bulunan Av. Av. Bekir Mushap Kılınç, şirketin iflasına karar verilmesini talep etti. Mevzu ile ilgili ulaştığımız şirket avukatı Filiz Öztürk Çelik ise rastgele bir açıklamada bulunmadı.

İTO’DA 15 YIL BAŞKANLIK YAPTI

Şimdilerde iflas davasına mevzu olan otel 20 yıl kadar evvel Şile’de açıldı. 165 odalı oteli, mülkeyetin de sahibi olan Yıltaş İnşaat Turizm AŞ işletti. 2018 sonuna hakikat ise otelin işletmesi öbür bir firmaya verildi. İşletme periyodundan birkaç ay sonra da otelin mülkiyeti bir deri firmasına satıldı. Bir periyot iş dünyasının duayenleri ortasında yer alan Mehmet Yıldırım 1990’dan 2005’e kadar İTO’nun lideri olarak misyon yaptı. Yıldırım, şimdilerde Formula I yarışlarının da yapıldığı pistlerin olduğu bölgeye ait projenin de mimarları ortasında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla