Adana 10. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı coşturdu

Türkiye’nin ilk ve tek karnavalı olarak uluslararası üne kavuşan, yurt içi ve yurt dışından on binlerce kişiyi bir araya getiren Adana Portakal Çiçeği Karnavalı açılışı kortejle gerçekleştirildi. Bu yıl 10’uncusu düzenlenen festivale çok sayıda kişi katıldı.

Portakal Çiçeği Karnavalı’nın öncüsü Ali Haydar Bozkurt, tüm Adanalıların karnavalı desteklediğini söyledi. Karnavalın 9 yılda tanıtım değerinin yaklaşık 49 milyon dolar olduğunu belirten Bozkurt, “Bu kentin cebinden para çıkmadan bu kente çok önemli bir marka kazandırdığımızı düşünüyorum” dedi. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, belediye başkanlarının kentin zenginliğini tanıtmaları gerektiğini belirterek, “Belediye başkanları artık sadece yolu yapan, altyapıyı yapan görev anlayışından çıkmalı. Kentteki bütün zenginlikleri o kentteki yaşayanlarla birlikte ülkeye ve dünyaya duyurmalı. Bir yerdeki zenginlik bütün insanlığındır. Portakal Çiçeği Karnavalı, dünyada Adana’ya yakışır. Adana bir narenciye kenti. Türkiye narenciyesinin yüzde 40’ını yeni ekilen bahçelerle Adana üretiyor. Dünyada Adana narenciyede önemli bir ildir.” ifadelerinde bulundu.

Karnavalda düzenlenen çeşitli etkinliklerle renkli görüntüler sergilendi.

Seyhan Nehri’nde düzenlenen su kortejinde, kano, paddle board ve kürek takımları ile Büyükşehir Belediyesinin gondolları yer aldı. Vatandaşlar, nehir kıyısından korteji takip etti.

Atatürk Parkı’nda gerçekleştirilen dürüm yeme yarışmasında da 10 katılımcı, hazırlanan 10 Adana dürümü en kısa sürede bitirmek için mücadele etti. Yarışmada, birinciye cep telefonu, ikinciye bisiklet ve üçüncüye de telefon kulaklığı hediye edildi.

İki yılın ardından yeniden sokaklarda kutlanan Karnaval, düzenlen rengarenk kostümlü Karnaval Korteji’nin ardından yapılan açılış töreni ve Haluk Levent konseri, coşku ve eğlence dolu anlara sahne oldu. Merkezpark, Atatürk Parkı ve 01 Burda AVM gibi farklı alanlarda çeşitli bando ve dans gösterileri, konserler, DJ performansları, yarışmalar, sergiler, şiir dinletileri gibi etkinliklerle devam eden Karnaval; 27 Mart Pazar günkü Yeni Türkü konserinin ardından bir sonraki yıl Adana’dan ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen katılımcılarıyla tekrar buluşmak üzere sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla