Almanya, konaklama ve gastronomi sektörleri için personel alımı yapacak

Gastronomi ve konaklama sektöründe ciddi bir personel açığıyla karşı karşıya kalan Almanya, başta Türkiye olmak üzere birçok ülkeden işçi alımı için karar aldı. Önümüzdeki günlerde resmi adımların atılması bekleniyor.

Medyaradar’ın haberine göre Almanya’da havacılık sektörünün ardından iki sektörde daha personel sıkıntısı yaşanırken, göçmen faaliyetleri yeniden değerlendirildi. Almanya, iki sektördeki işgücü açığını gidermek için Türkiye başta olmak üzere farklı ülkelerden işçilere kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Spiegel dergisi, İçişleri Bakanlığı’nın gastronomi ve konaklama sektöründe çalışabilecek yabancı personel getirmek istediğini açıkladı. Hükümetin bu yıl göç politikasını yeniden düzenleyerek birçok sektörde işgücü açığını kapatmayı hedeflediği belirtildi. İçişleri Bakanı Nancy Faeser, salgın nedeniyle işgücü sıkıntısının daha a kötü duruma geldiğini söyledi.

İçişleri Bakanı Faeser, havacılık sektöründe olduğu gibi gastronomi ve konaklama sektöründe de ciddi bir personel sıkıntısı olduğunu belirterek, “Çalışma Bakanı Hubertus Heil ve ben, bu alanda da yabancı işçilerin alımı için işleri kolaylaştırmamız gerektiğini biliyoruz” ifadesinde bulundu. Faeser, bundan dolayı o ve Heil’in bu yıl değişiklikler önereceğini belirtti.

Almanya’nın kalifiye personel için cazip hale getirilmesi için yapılması gereken ödevler olduğunu vurgulayan Bakan Faeser, “Mesleki yeterliliklerin daha hızlı tanınmasına ve daha az bürokrasiye ihtiyacımız var” dedi ve Çalışma Bakanlığı ile Eğitim Bakanlığı’nın bu konuda istişarelerde bulunduğunu dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla