Diyarbakır Ciğer Kebabı tescillendi

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından yapılan başvuru neticesinde coğrafi işaret tescil belgesi alan “Diyarbakır Ciğer Kebabı” da tescilli yemeklerimiz arasında yerini aldı.

Günün her öğününde rağbet gören Diyarbakır Ciğer Kebabı’nın tescil belgesi alması sebebiyle Ongözlü Köprü’de şenlik düzenlenerek yaklaşık 600 porsiyon ciğer kebabı konuklara ikram edildi.

Diyarbakır TSO Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır’ın gastronomik ürünlerinin tescillenmesi için sivil toplum kuruluşları olarak ortak akıl oluşturduklarını söyledi.

Diyarbakır’ın, tescilli ürün sayısı ile ilk 3 il arasında yer aldığını belirten Kaya; Türk Patent ve Marka Kurumu’nun ciğer kebabının hazırlanması, sunumu ve satışı ile ilgili sunumunda tescili hemen verdiğini belirten Kaya, “Tescilli ürünlerde genellikle ürün tescillenir ve ticarileştirilmeye çalışılır. Biz şanslıyız, çünkü ticarileşmiş ve 350’den fazla iş yeri açılmış, istihdam sağlamış. Gastronomi bizim petrolümüz. 100 yıl ya da 200 yıl değil, binlerce yıl ömrü var. Gastronomiden daha çok ekmek yiyeceğimize inanıyoruz. Bizler çalışmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Diyarbakır Lokantacılar ve Kebapçılar Odası Başkanı Haşim Erkan, gastronomi haritamızda coğrafi işaret alan ciğer kebabının şehrin asırlık kültürü olduğunu ve ciğer kebabı sayesinde birçok kişinin istihdam edildiğini belirterek, “Yıllardır karaciğerin kimde olduğu tartışılıyor. Bugün ciğer bizimdir, bizim olduğunun tespitidir. Gelecekteki karaciğer festivaline hazır olun.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla