Dünyanın en iyi 10 restoranı

The World’s 50 Best Restaurants List 2002’den beri dünyanın en iyi 50 restoranını seçiyor. 2019’da organizasyon yeni bir platform olan 50 Best Discovery’yi başlattı. Peki 2021’de bu listede hangi restoranlar var?

The World’s 50 Best Restaurants List 2002’den beri dünyanın en iyi 50 restoranını seçiyor. Dünyadaki tüm restoranları kapsayan bu derecelendirme sistemi ile belirlenen liste, 1000’den fazla uzman tarafından yapılıyor. Restoran ve gastronomi alanında profesyonel şefler ve restoran sahipleri (%34), gezgin gurmeler (%33), yemek yazarları ve gazeteciler (%33) tarafından yürütülüyor.

Herhangi bir kriter olmaksızın geçerli bazı kurallar çerçevesinde oluşturulan oylama sistemi, dünya genelinde 26 bölgede her bölgeden 40 seçmenin oy kullanması ile oluşturuluyor.

2019’da organizasyon, dünya çapında Akademi tarafından derecelendirilen binlerce restoran ve bardan oluşan yeni bir platform olan 50 Best Discovery’yi de başlattı.

The World’s 50 Best Restaurants List’in daha da genişlemesi, dünyanın en saygın restoran ve bar rehberlerinden biri olarak konumunu pekiştirdi. Peki 2021 yılında bu listede hangi restoranlar var?

İşte dünyanın en iyi 10 restoranı

1. NOMA

Danimarka’nın Kopenhag şehrinde bulunan Noma Restaurant, 2021 yılında dünyanın en iyi restoranı seçilmiştir. René Redzepi tarafından kurulan Noma, dünya çapında İskandinav Mutfağı ile tanınmakta ve birçok şefe ilham vermektedir. 2010, 2011, 2012 ve 2014 yıllarında dünyanın en iyi restoranı seçilen Noma, 2021 yılında da dünyanın en iyisi olmayı başarmış.

2. GERANİUM

Yine Danimarka, Kopenhag’da bulunan Geranium Restaurant, kişiselleştirilmiş bir mevsimsellik uygulamasını benimsemiş. Son olarak, Sonbahar Evreni temasını seçen restoranın yöneticisi şef Rasmus Kofoed. Kalamar, eritilmiş füme domuz yağı, maya ve patates esansları, kekikli bıldırcın, çilek ve çam turşusu 16 çeşit etin menüde yer aldığı tek nokta.

3. ASADOR ETXEBARRİ

Restoranın şefi Victor Arguinzoniz, hemen hemen her şeyi ızgara yapma ve görünüşte basit malzemelerden müthiş lezzetler çıkarma yeteneğiyle ünlü. Asador, pişirme süreci üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak için Etxebarri’nin ızgaralarını kendisi tasarladı. Mutfağında, bir makara sistemi üzerinde yükseltilip alçaltılabilen altı adet tamamen ayarlanabilir ızgara ve çeşitli mutfak eşyaları icat etti. Restoran, yerel ürünlerin eşsiz doğal lezzetlerine saygı duyuyor ve her bir malzemeyi potansiyelini göstermeye özen gösteriyor. Ev yapımı chorizo, tuzlu hamsi, bufalo peyniri, Palamos’un en taze karidesleri, yumuşacık dana pirzola, birçok ürün kendi ızgarasında üretiliyor.

4. CENTRAL

Peru’da bulunan Central Restaurant, şef Virgilio Martínez ve Pía León önderliğinde konuklarına hizmet veriyor. Yemekleri, yerel ürünlerle hazırlanıp, ülkelerinin eşsiz manzaralarını, tarihini ve geleneklerini yansıtıyor. Menü, Peru ekosistemlerini en iyi şekilde temsil ederken, restoran ekibi sürdürülebilirlik felsefesini uyguluyor. Misafirler, ön kapıya yürürken, 100’den fazla bitki türünün bulunduğu bir sebze bahçesinden geçerken bile, bu farklı mutfak dünyası hakkında fikir sahibi olabiliyorlar.

5. DİSFRUTAR

Barselona’nın Eixample semtinde bulunan Disfrutar’ın ana yemek odası bol ışıklı ve beyazdır, ama restoranın açık hava terası ve yaratıcı mutfakta özel bir salon da dahil olmak üzere başka alanları da var. Bol seramik içeren tasarım, Akdeniz’in tarihine ve mirasına olan saygısını yansıtacak şekilde tercih edimiş. Panchino (havyar ve ekşi krema ile doldurulmuş kabarık bir çörek), yumuşak fıstık ve yılan balığı ile çok küresel pesto gibi yemekler, müşterilerini şaşırtmak için lezzetle ve zevkle tasarlanmış.

6. FRANTZÉN

Şef Björn Frantzén tarafından yönetilen restoran, konuklarına İsveç’in Stockholm kentinde hizmet veriyor. Frantzén’in yemekleri, klasik ve modern teknikleri yerel ve uluslararası geleneklerden ilham alan Asya notalarıyla birleştiren İskandinav mutfağının eşsiz bir karışımıdır. Öğle ve akşam yemeklerinde tarak, deniz kestanesi, salatalık ve kişnişten oluşan tek menü; mavi ıstakoz, enginar, lardo, narenciye yaprağı yağı ve miyoga; bezelye, maitake ve Japon hardallı mangalda bıldırcın; Kavun şerbeti, şampanya ve zeytinyağı ile tamamlanıyor.

7. MAİDO

Latin Amerika ve Doğu mutfaklarının birleşiminden oluşan Nikkei mutfağının hakim olduğu bu restoran Peru’nun Lima şehrinde bulunuyor. 12 çeşit ‘Nikkei Experience’ tadım menüsü ağırlıklı olarak balıklara odaklanıyor. Yengeç çanağı ve tapyokanın yanı sıra yeşil tereyağlı fasulye ve miso ile Paracas tarakları gibi yemekler sunuluyor.

8. ODETTE

Singapur Ulusal Galeri kompleksinde yer alan bu başarısı, Odette’e üç Michelin yıldızı da kazandıran Fransa, Japonya ve Güneydoğu Asya’daki uzmanlardan kişisel kaynaklı ürünler kullanan enfes, rafine mutfağından kaynaklanmaktadır.

9. PUJOL

Enrique Olvera’nın şeflik yaptığı restoran, ülkenin zengin tarihinin yanı sıra Meksika gastronomisine dair her şeyi gözler önüne seriyor. Şık iç mekan, pencerelerden süzülen harika bir ışıkla pekişiyor. Misafirler hem yemek odasında hem de kapalı, mozaik zeminli kısmen kapalı bölümde yemeklerini yiyebiliyorlar.

10. THE CHAİRMAN

Hong Kong’da bulunan restoran 2021’de 10. sıraya çıkmayı başardı. Yemek deneyimiyle 2.000 yıllık Kanton mutfak tarihini yansıtan restoran, 10 yılı aşkın bir süredir, eskitilmiş otlar ve limonlarla buğulanmış jilet istiridyelerden her yemeğe zengin bir menü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla