Gastromasa konferansı gastronomi dünyasına damga vurmaya hazırlanıyor

Dünyanın en iyi 4 gastronomi etkinliği arasında yer alan uluslararası gastronomi konferansı Gastromasa, 19-20 Kasım 2022 tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi’nde kapılarını açmaya hazırlanıyor. Bu yıl “Sürdürülebilirlik & Biyoçeşitlilik” teması çerçevesinde gerçekleşecek olan VII. Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı’nda Gastromasa Bar, Gastromasa Pastry ve Gastromasa Farm olmak üzere 3 yeni konsept yer alacak.

Türkiye ile dünya gastronomisi arasında köprü olma rolünü devam ettiren ve dünya gastronomisinin en önemli kongrelerinden biri olan VII. Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı, “Sürdürülebilirlik ve Biyoçeşitlilik” teması çerçevesinde bu yıl da yeni konseptleriyle organizasyonu şekillendirmeye devam edecek. VII. Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı’nda Gastromasa Bar, Gastromasa Pastry ve Gastromasa Farm konseptleriyle sektöre yön veren dünyaca ünlü gastronomi profesyonelleri aynı çatı altında buluşacak. 15. yılını tamamlayan Sözen Organizasyon öncülüğünde gerçekleştirilecek konferans, sektörün nabzını tutacak konular, birbirinden ilginç workshoplar ve sürdürülebilir markaların katılımıyla bu yıl da konuklarını ağırlamaya hazırlanıyor.

19-20 Kasım 2022 tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek etkinlikte dünyaca ünlü 40 şef ve pastry şef, 10 sommelier, 6 miksolojist; ayrıca Türkiye’den sürdürülebilirlik ve biyolojik çeşitlilik konusunda profesyonel konuşmacılar, yatırımcılar, çiftçiler, şefler ve kanaat önderleri bir araya geliyor. Misafirler ayrıca projeleriyle sürdürülebilirliğe destek veren yüzlerce firmayı tanıma, katılımcı firmaların yeni ürünlerini stantlarında deneyimleme şansı bulacaklar.

Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı 19-20 Kasım 2022 tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi’nde yedinci kez gerçekleşecek. Biletler Biletix’te.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla