Gürkan Kaban-Otel Minibar’larını verimli yönetmek için birkaç ipucu

Bugün size günümüzde iyice yaygınlaşan robot ve otomat minibarlar yerine geleneksel Minibar oluştururken işinize yarayacak birkaç ipucu paylaşmak istedim.

Gürkan Kaban

Otellerin görünmeyen ve farkına çok fazla varılmayan önemli gelir kaynaklarından biri olan mini barlarda kaçakların ve stk ların önüne geçmek için aşagıda belirtilen etkenlere hep beraber bakalım.

Öncelikle mini bar menüsü yaparken yapılan menülere yiyecek ve içecek ismlerinin yerine aşagıda belirtilen isimler yazılmalıdır.

Örnek:

  • Pellegrino soda yerine /import mineral water
  • Beypazarı soda yerine/local mineral water
  • Yada:Efes Bira yerine/local beer
  • Miller bira yerine/import beer

Özellikle tedariki zor yada parstokunuzda yüksek sayıda olmayan Markaları belirtmezseniz, hem tedarik açısından yaşanan sıkıntıları misafire yansıtmamış, hemde tedarriki kolay ürünü de minibar’da değerlendirmiş olmakla beraber  menüde yazılan ürünlerin tamamını misafire sunabilirsiniz.

Minibar menüsü yapılırken çok fazla ürün çeşitliğine girmeden önce oteldeki mevcut misafir profilinizi değerlendirerek hazırlamanız durumunda, satışı zor olacak yada satılamayacak ürünleri koymayıp, hem iş yükünü azaltırsınız hemde ürün zaiyatını önlemiş olursunuz.

Bir minibar barda olmazsa olmazlar aşagıdaki şekildedir.

İçecekler:

Cola, fanta (portakallı gazoz) Zero yada Diet cola arasında seçim yapın. Her ikiside fazla tüketilmediğinden birini koymaya bilirsiniz. Yerli soda, ithal soda, su, vişne suyu, portakal suyu, Tonik, yerli bira, ithal bira,

Mini alkollu içecekler; rakı, cin, vodka, standart viski

Yiyecekler:

Çerez, çikolata, gofret, pringles

Diğer ürünler için ihtiyaç halinde lütfen oda servisini arayınız ibaresini koyabilirsiniz.

Şimdi minibardaki ürünlerin STK (Son Tüketim Tarihi)larının kontrolü için yapmamız gerekenlere bakalım.

Yukarıda belirtilen ürünler için aşagıda belirtilen her biri ayrı renkli  yuvarlak sticker yapışkanlarının her biri ayrı bir ayı nitelendirmektedir.

Örnek: Ocak Kırmızı, Şubat- Lacivet, Mart- Sarı vs                                                      

Yukarıda belirtilen etketlerin herbiri ayrı bir ayı temsil etmekte olup mini bar elemanının kontrolünde biten ürün yerine konurken stk’sına bakılarak etiket ürünün üzerine yaptıştırılır ve mini barcı düzenli olarak oda kontrolleri yaptığında son kullanımına gelmeden ürünler degiştirilir ve aynı ay içerisinde Banquet departmanında tüketilir kalan ise firmaya iadesi saglanarak geri iade edilir.

Böylelilkle ürün zayisininde önüne geçilmiş olunur.

Gelirleri arttırmak için ise minibar’ın üst kısmına 20 cl ve 35cl ürünlerin bulundugu alana görselli ve en çok tercih edilen vodka ve viski tarzı ürünler konullarak, hatrı sayılır bir içki satışıda gerçekleşmiş olur.

Gelecekte yeni trend minibarlar ve atraktiv minibarda satış artırıcı çalışmalar hakkında yazılarım olcak.

Gürkan Kaban

Yiyecek ve İçecek Direktörü

Hilton İstanbul Kozyatağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla