Master of Cake İzmir çikolata ve pastacıları buluşturuyor

Uluslararası Master of Cake Festivali, 2 yıl aradan sonra ziyaretçilerini İzmir’de ağırlamak için hazırlıklara başladı. Covid-19 salgınından dolayı iki yıl ertelenen ve 21-22 Mayıs 2022’de 7.si gerçekleştirilecek olan festivale Türkiye’den ve yurt dışından yaklaşık 1000 pasta ve çikolata ustasıyla birlikte 20 binin üzerinde ziyaretçinin gelmesi bekleniyor.

Covid-19 salgınından dolayı 2 yıl ertelenen 7. Uluslararası Master of Cake İzmir – Pasta ve Çikolata Festivali’nin hazırlıkları başladı. Festival bu yıl İzmir’de Master Of Cake İzmir etiketiyle düzenleniyor. İzmir Alsancak’taki tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek festival kapsamında birbirinden farklı yepyeni alanlarda yarışmalar yapılacak.

Zümra Uludoğan

Uluslararası Master of Cake İzmir Festivali Başkanı Zümra Uludoğan yaptığı açıklamada, “Öncelikle 2021 yılı sonlarında kaybettiğimiz  değerli jüri üyelerimizden Makedonyalı sevgili şefimiz jeton Taravari ve Mart ayında kaybettiğimiz Kıbrıslı akademisyen ve şefimiz Zihni Türksel’i rahmetle anmak isterim, her ikisinin de festivalimize emekleri unutulmaz. Festivalimiz ile İzmirliler ve kente gelecek tüm misafirlerimiz çikolataya doyacaklar. Her yıl farklı konseptlerde düzenlediğimiz uluslararası yarışmamız ve festivalimizi daha da geliştirerek yeni alanlar yaratıyoruz. Pasta ve çikolatacıların yeteneklerini sergiledikleri yarışmalara ek olarak ekmek yapımı ve kategorisi de oluşturduk. Festival kapsamında yapılacak olan yarışmaya katılım için son başvuru tarihimiz ise 21 Nisan 2022.

Ailelerin çocukları ile festivalimizde keyifli zaman geçireceği bir ortam hazırlıyoruz. Çocuk etkinlikleri kapsamında Türkiye’nin en büyük çocuk atölyelerini hayata geçireceğiz. Artık çok daha büyük alanlarda, kalabalık bir kitlenin ziyaret edip farklı tadımları deneyimleyebileceği bir festival hazırlıyoruz. ‘Mutfakta sanat var’ vurgusu ile sanatı ve sanatçıyı ziyaretçilerle buluşturacağız. Pasta atölyeleri, akıl oyunları, ahşap boyama ve şekillendirme atölyeleri, resim ve oyun atölyeleri, el becerilerini geliştirme ve sanatsal aktivite atölyelerinin yanı sıra festival alanında çocuk parkları da yer alacak. Haldun Dormen’in süpervizörlüğünü yaptığı Sahne Tozu Tiyatrosu yönetiminde çocuk tiyatrosu atölyeleri, Sosyal sorumluluk projesi kapsamında İzmir Aşçılar Derneği tarafından organize edilen Down Sendromlu çocuklarımızı da festivalde etkinliklere dahil edeceğiz. Çocuk Etkinlikleri stantları kurularak çocuklar için keyifli bir ortam oluşturulacak. Festival Giriş ücretlerimizin bir kısmını kanserli çocuklara destek veren Türkiye Kan Ordusu Kanser Derneği’ne bağışlayacağız. Festivalimize daha önce de katılmış olan dünyaca tanınmış İspanyalı kek sanatçısı ve öğretmeni Daniel Dieguez de üstün yeteneklerini göstermek üzere yine bizlerle beraber olacak ve sürpriz bir gösteri sunacak.” şeklinde konuştu.

İki gün boyunca devam edecek festivalde, konserler, dans gösterileri, çocuk atölyeleri, uluslararası pasta yarışması, ürün stantları, dev pasta gösterileri, ünlü şeflerle gösteriler, ücretsiz pasta ve çikolata tadımı gibi birçok etkinlik ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Festivalde, İzmir Şekerciler ve Pastacılar Esnaf Odası, İzmir Pide ve Gevrekçiler Esnaf Odası, İzmir Fırıncılar Esnaf Odası, İzmir Boyoz ve Börek İşletmecileri Federasyonu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Kursları, İzmir Aşçılar Derneği, Dokuz Eylül Üniversitesi Gastronomi Bölümü, Nevvar Salih İşgören Meslek Lisesi, İzmek Meslek Edindirme Kursları, kooperatifler ve birçok meslek birliği ve kuruluşu ile birlikte çalışıyor. Festivale Aşkon Aşçılar ve Pastacılar Mesleki Eğitim Konfederasyonu’nun tüm aşçı federasyonları üyeleri ile yurtdışından dünyaca ünlü şefler de katılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla