Avrupa’da ucuz uçuş dönemi kapanıyor

Avrupa’da yoğun talep gören ucuz uçuşlar sağlayan havayolu sistemi sona eriyor.

Rusya-Ukrayna savaşının da etkisiyle dünya genelinde artan akaryakıt fiyatları Avrupa’daki ucuz havayolu şirketlerini etkiledi.

Avrupa’da birçok ülkede faaliyet gösteren ucuz hava yolu şirketleri biletlerini 7 euroya bile satıyordu. Ancak artan maliyetler, özellikle yakıt, ultra ucuz bilet döneminin sonunu getirdi.

Ucuz havayolu Ryanair’in CEO’su Michael O’Leary, Avrupa’da ultra ucuz bilet döneminin sona erdiğine inandığını belirterek, “ Mevcut fiyatlara bakıldığında, bir zamanlar AB içinde 7 avro gibi düşük bir fiyata uçuş rezervasyonu yapabileceğimize inanmak artık gerçekten zor” ifadesinde bulundu. O’Leary, 2025 yılına kadar ucuz havayolları için ortalama bilet maliyetlerinin yüzde 50 artacağını öngörerek, 50-60 euronun altında bilet olmayacağını söylüyor.

Lufthansa CEO’su Jens Ritter de O’Leary ile aynı görüşte. Ritter, artan maliyetler nedeniyle tüm havacılık sektörünün ciddi bir maliyet baskısı altında olduğunu belirterek görüşünü “Bu nedenle uçak bilet ücretlerinin 2022 öncesi seviyelere geri döneceğine dair bir gösterge yok” şeklinde ifade ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla