Bakan Ersoy tartışmalı yasa taslağı hakkında konuştu

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Seyahat Acentaları Birliği Kanununu değiştirmek için hazırlanan yeni taslak ile ilgili AirportHaber Genel Koordinatörü Ali Kıdık’a konuştu.

Yasanın amacının tekelin ortadan kaldırılması ve kötüye kullanımın durudurulması olduğunu belirten Ersoy: “Üye sayısının çok olması da mecbuiyetten kaynaklanıyor. Mecburiyet kaldırılırsa ne olacak? Devletin yetkili olması gereken noktalarda TÜRSAB yetkili olmak istiyor. Devletin acenteler üzerinde denetleme hakkı tamamen bir kurumda. Biz bunun doğru olmadığını söylüyoruz’ dedi.

Acentelerin para ödeme gücü olmadığını belirten Ersoy; ‘Biz rekabet olsun istiyoruz’ dedi. İhtisaslarına göre yeni birliklerin kurulmasının önünü açacaklarını belirten Ersoy; ‘Çünkü tekel olunca mecburi bağışlar, davalık olan olaylar gibi olumsuz gelişmeler yaşanıyor. Neden tekel olsun? Rekabetin olmasında ne sakınca var?

Ersoy: Tekel bitince her şey yoluna girecek

Buradaki mesele 1000 acentenin ayrılmak isteyip de yeni bir birlik kurmak istemesi. Böyle bir durumda soruyu kendilerine sormaları gerekir. Neden o kadar üye acente ayrılmak istiyor diye. İşte tekeli bu gibi nedenlerle kaldırmak istiyoruz.

Haberin detaylarına linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Airport Haber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla